Kavşak iyileştirme seçeneklerinin simülasyon tekniğiyle değerlendirilmesi: İstanbul Cendere Yolu örneği
Analysis of the improvement of intersection design alternatives with simulation models: The study of Istanbul Cendere Road
  1. Tez No: 295743
  2. Yazar: KAZIM VOLKAN ÖZGE
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kentlerin en büyük sorunlarından birisi ulaşım problemidir. Kavşaklar özellikle trafik sıkışıklığının yaşandığı noktalardır. Bu sıkışıklıkların giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda yeni yolların yapılması öngörülmüştür, fakat bu durum aksine otomobil kullanımını teşvik etmiş ve mevcut olan tıkanıklığı artırmıştır. Bu çalışmada Kağıthane, Cendere Yolunda tıkanıklık yaşanan kavşaklardaki işletim problemleri ve kapasite kullanımları incelenerek sorunlu kavşakların nasıl daha verimli kullanılacağı araştırılmıştır. Mevcut durum etütlerinden yararlanılarak sorunlu noktalarda video kameralar ile yapılan trafik gözlem verilerine dayanılarak simülasyon modeli oluşturulmuş, işletme problemleri ve eksiklikler tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda tespit edilen sorunların giderilmesine yönelik sinyalizasyon ve geometrik düzenlemelerle çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu önerilerin de benzetim modellemeleri oluşturularak mevcut durum ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Çözümlerin kullanıcıya sağladığı fayda, kamu ve çevre yönünde etkileri karşılaştırılmış; ele alınan kavşaklar dahilinde kesişimlerin hizmet düzeylerindeki değişimlerine, akımların hacim kapasite oranlarına, kavşağa giren araçların gecikme sürelerindeki değişimlerine, araçların emisyon oranlarına ve yakıt harcamalarına göre optimum çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Kayıp süreler ve yakıt harcamaları azaltılarak ülke ekonomisine hatırı sayılır bir maddi katkıda bulunulacak, emisyon miktarları azaltılarak taşıtların çevreye verdikleri etkiler de azalacaktır. Bu araştırma ile sadece ulaştırma açısından karlı olan değil ülke ekonomisine ve çevreye daha duyarlı kavşak tasarımları yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of cities is transportation. Traffic congestion occurs especially at the intersections. The new roads to be done has been foreseen to resolve this problem, but this suggestion was encouraged the use of cars and increased congestion in the existing roads. In this study, the problem of how the intersection is worked more efficiently has been investigated by analyzing operating problems and capacity uses. The simulation model was created based on data gathered from video cameras monitoring the traffic trouble spots surveyed and also operational problems and the deficiencies were determined. As a result of the analysis the problems were identified, the suggestions was given and simulation models were created. The current status and suggestions obtained from simulation models were compared. The benefits of these solutions for users and impacts on public and environment were compared. As considering the volume of flow to capacity ratio, delay time of the cars, vehicle emission rates and fuel consumption, a comparison was made and optimum solution was tried to find. By reducing lost time and fuel costs, contribution to the economy of the nation has been expected and by minimizing the damage given to the environmental by vehicles is also has been reduced. This research considers main factors of an effective and efficient intersection design.