A Numerical approach using wave equation analysis
- Tez No: 3937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
vii ÖZET Bu çalışmada, kazık çakım analizinin yapılabilmesi için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu programda kazığın her bir parçasındaki yer değiştirmeler, hızlar ve en önemlisi kazıkta oluşabilecek maksimum basınç gerilmeleri ve varsa maksimum çekme gerilmeleri hesaplanmaktadır. Ayrıca kazığın ne kadarlık bir oturma yapabileceğide hesaplanmaktadır. Programın sonuçları daha önceden Smith (1962), Bowles (1974) tarafından hazırlanan programlarla ayrıca WEAP (1986) programı ile karşılaştırılmıştır. Zemindeki maximum elastic deformasyon, zemin tasima gücü ve viskos sönümleme parametrelerinin değişiminin sonuçları nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, a computer program is developed for the analysis of pile driving. This program calculates the displacements, velocities and most importantly the maximum compressive and tensile stresses in each segment of the pile. In addition permanent set at each blow is calculated. The results of this program are compared with the results of already prepared programs, such as Smith.s C1963), Bowles* (1974) and WEAP (1986). The variation of the soil parametrs which are the ultimate ground resistance, quake and viscous dampings are investigated.