Paslanmaz çelikler ve üretim yöntemlerinin incelenmesi
Stainless steels and studying of production methods
- Tez No: 295750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÇAKIR DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Paslanmaz çelikler; yüksek korozyon dirençleri, yüksek ve düşük sıcaklık dayanımları, iyi mekanik özellikler göstermeleri, estetik görünümleri gibi birçok özellikleri nedeniyle kimya, petrokimya, enerji, ilaç, inşaat, otomotiv, dekorasyon, gıda gibi farklı endüstrilerde kullanım alanı bulmaktadır. Ülkemizde de kullanımı hızla artan paslanmaz çelik ürünlerinin tamamına yakını yurtdışından ithal olarak gelmektedir. Son yıllarda, ülkemizde önde gelen firmaların, fizibilite çalışmaları sonuçlarını verdiğinde, gelecekte ülkemizde de paslanmaz çeliğin üretimi yaygın olarak gerçekleşecektir. Bu çalışmada, paslanmaz çeliklerin oluşumları, mekanik ve kimyasal özellikleri, üretim yöntemleri, kullanım yerleri incelenmektedir. Çalışma sonunda deneysel ortamda farklı paslanmaz çelik türlerinin üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen paslanmaz çelik türlerinin mekanik, kimyasal ve magnetik özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stainless steels are used with their high corrosion resistance capability, high and low temperature resistance capability, showing good mechanical characteristics, esthetical appearance, and lots of other specialities, at chemical industries, petrochemical industries, energical, medicine, constructional, automotive, decoration, and food industry. Stainless steel products? whole close are imported which are used in our country. If ahead companies at our country?s workings are finished about stainless steel of late years, production of stainless steel will be growded. This workout includes, stainless steels? formations, mechanical and chemical properties, production methods and working areas. Different stainless steel types are producted last paper at this workout. Mechanical, chemical and magnetic properties are analyzed.