Kalina çevrimli jeotermal elektrik santrallerinin performans analizi
Performance analysis of geothermal power plants using Kalina cycle
- Tez No: 295749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, orta ve düşük sıcaklıklı bir jeotermal kaynaktan Kalina çevrimiyle elektrik üretiminin teknik ve ekonomik analizleri yapılmıştır. Bu amaçla Kalina çevriminin simülasyonu bir bilgisayar programıyla (EES) kurulmuş ve simülasyon, uygun jeotermal kaynak verileri kullanılarak çalıştırılmıştır. Böylece kaynağın elektrik üretim potansiyeli ve üretilen elektriğin maliyetiyle ilgili çeşitli parametrik çalışmalar yapılmıştır. Orta sıcaklıklı jeotermal kaynaklardan elektrik üretmek için alternatif olan Binary çevriminin de aynı kaynak şartlarında teknik ve ekonomik analizleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.Yapılan termodinamik hesaplamalar sonucunda santrallerin verimleri sırasıyla Kalina, Binary (İzobütan) ve Binary (İzopentan) için % 12,07; % 9,084 ve % 9,234 olarak bulunmuştur. Ekonomik analiz sonuçlarında ise aynı çevrimler için elektrik üretimi birim maliyetinin sırayla 5,509; 6,05 ve 5,896 ve ¢/kWh olduğu görülmüş olup Kalina çevriminin daha avantajlı olduğu ortaya çıkmıştır.Anahtar Kelimeler : Kalina ve Binary Çevrimi, Jeotermal Enerji, Jeotermal Güç Santralleri
Özet (Çeviri)
In this study, technical and economical analysis of producing electricity from medium and low temperature geothermal source using the Kalina cycle has been made. In this purpose, a simulation of Kalina cycle has been built with a computer programme and it has been worked by using the proper geothermal source inputs. So parametric studies have been made about the electricity production potential of the source and cost of the produced electricity. Technical and economical analysis of Binary cycle which is an alternative and uses medium temperature geothermal sources has been made with the same source condition and results have been compared.Power plants efficiencies for Kalina, Binary (Isobutane) and Binary (Isopentane) was resulted % 12,07, % 9,084, % 9,234. As the result of economical analysis, it has been seen that unit cost of electricty for the same cycles respectively, 5,509, 6,05 and 5,896 ¢/kWh and Kalina cycle was more adventageous.Key Words : Kalina and Binary Cycle, Geothermal Energy, Geothermal Power Plants