Nokta direnç kaynağı ile birleştirilen 439, DX51D kalite sacların mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of mechanical properties of 439 DX51D quality sheets joined by spot resistance welding
  1. Tez No: 921732
  2. Yazar: YASİN MÜCAHİT AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Endüstride, özellikle imalat sektöründe, çeşitli çelik malzemeler yaygın olarak kullanılmaktadır. Üretim sırasında, bu çelik parçaların belirli noktalarda birleştirilmesine sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu birleştirme için seri imalat sektöründe en yaygın tercih edilen birleştirme yöntemlerinden bazıları nokta direnç kaynağı yöntemidir. Bu ince sac malzemelerin, dayanıklı ve güvenilir bir şekilde birbirine kaynaklanması amacıyla yaygın olarak kullanılır. 439 kalite paslanmaz çelik levha, oksidasyona karşı direnci fazladır ,800-900 dereceye ulaşan sıcaklık dayanımına sahiptir. Yüksek sıcaklıklarda sağlamlığı ve kaynak potansiyeli sayesinde sürekli olarak kullandığımız su ısıtıcıları gibi küçük ev aletlerinde, sıcaklığın sürekli değiştiği araç egzoz yapımı ve parçalarında, çamaşır makineleri, otomotiv sektörü ve en önemlisi gıda sektöründe sıkça kullanılabilen ferritik paslanmaz çeliktir. DX51 galvaniz sac, sıcak daldırma galvanizleme yöntemi ile kaplanmıştır. Bu işlem, çeliği korozyona karşı korumak için çinko kaplama uygulanması anlamına gelir. Genellikle iki tarafı da kaplanmıştır. DX51, genellikle düşük karbonlu çelikten (LC) üretilir ve ticari kalitede olarak kullanılır. Çelik kalitesi, DX51D ve DX51D+Z gibi belirli kimyasal kompozisyon ve mekanik özelliklere sahip alt sınıflarla da belirtilebilir. Yapı inşaatı, otomotiv, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri, ambalaj, su ve gaz boru hatları, otomotiv parçaları, çatı kaplama, dış cephe kaplamaları gibi birçok farklı endüstriyel ve ticari uygulamada kullanılabilir. Bu çalışmada, farklı parametreler kullanılarak 439 ve DX51D çelikleri elektrik direnç nokta kaynağı yöntemiyle birleştirilmiştir. Birleştirilen numuneler üzerinde metalografik incelemeler yapılmış ve mekanik testler uygulanmıştır. Numuneler, elektrik direnç nokta kaynağı ile üç farklı amper, üç farklı baskı kuvveti ve üç farklı bekleme süresi kullanılarak hazırlanmıştır. Elektrik direnç nokta kaynağında, elektrotlardan geçen akım, elektrotların iş parçasına uyguladığı kuvvet ve kaynak süresi en önemli temel faktörlerdir. Bu faktörlerin birbirleri ile kombinasyonları ve uygulanma miktarları kaynak kalitesini belirler. Kaynağın kalitesi birleştirilecek parçaların mekanik dayanımına doğrudan etki eder. İlgili kaynak parametrelerin ferritik ve galvanizli çelikler üzerinde dayanım, sertlik ve mikroyapı özellikleri incelenerek uygun kaynak parametrelerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Kaynaklı numunelerin mekanik ve mikroyapı özelliklerini belirlemek amacıyla çekme testi, sertlik ölçümü, mikroyapı analizi ve kaynak nüfuziyeti incelemeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In industry, especially in the manufacturing sector, various steel materials are widely used. During production, there is often a need to join these steel parts at certain points. For this joining, some of the most widely preferred joining methods in the mass production sector are spot resistance welding. It is widely used for welding these thin sheet materials together in a durable and reliable way. 439 grade stainless steel plate has high resistance to oxidation, temperature resistance reaching 800-900 degrees. Thanks to its robustness and welding potential at high temperatures, it is ferritic stainless steel that can be used frequently in small household appliances such as water heaters that we use continuously, vehicle exhaust construction and parts where the temperature changes constantly, washing machines, automotive sector and most importantly in the food sector. DX51 galvanised sheet is coated with hot dip galvanising method. This process means applying zinc coating to protect the steel against corrosion. It is usually coated on both sides. DX51 is usually produced from low carbon steel (LC) and used as a commercial grade. The steel grade can also be specified by sub-grades with specific chemical composition and mechanical properties, such as DX51D and DX51D+Z. It can be used in many different industrial and commercial applications such as building construction, automotive, white goods, electrical appliances, packaging, water and gas pipelines, automotive parts, roofing, exterior cladding. In this study, 439 and DX51D steels were joined by electric resistance spot welding method using different parameters. Metallographic investigations and mechanical tests were carried out on the joined specimens. The specimens were prepared by electric resistance spot welding using three different amperes, three different press forces and three different dwell times. In electric resistance spot welding, the current flowing through the electrodes, the force applied by the electrodes to the workpiece and the welding time are the most important basic factors. The combination of these factors with each other and the amount of application determine the quality of the weld. The quality of the weld directly affects the mechanical strength of the parts to be joined. It is aimed to determine the appropriate welding parameters by investigating the strength, hardness and microstructure properties of ferritic and galvanised steels. Tensile test, hardness measurement, microstructure analysis and weld penetration investigations were carried out to determine the mechanical and microstructural properties of the welded specimens.