Nitrogen removal with anammox process in an UASB reactor
UASB reaktörde anammox prosesi ile nutrient giderimi
  1. Tez No: 295752
  2. Yazar: GAMZE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Anaerobik amonyak oksidasyonu (Anammox) atıksulardan yüksek konsantrasyonlu azotungideriminde yeni bir yöntemdir. Bu çalısmada, altı farklı hidrolik alıkonma süresinde (HRT)'de ve anaerobik amonyak giderim verimleri ve giderim kinetiği incelenmistir. KO?konsantrasyonu 300 ve 1000 mg/l arasına, hidrolik alıkonma süresi 4,4 günden 0,73 güneazalan, debisi 0,5 l/günden 3 L/güne artacak sekilde ayarlandı.UASB reaktörde farklı amonyum, nitrit, nitrat ve KO? konsantrasyonlarındaki sentetikatıksuyun amonyum, nitrit, nitrat ve KO?, giderim verimleri arastırıldı toplam azot gazı,hidrojen sülfür gazı, metan gazı üretimi ve metan yüzdesi oranları hesaplandı. Maksimumamonyum giderim verimi, KO? konsantrasyonu 600 mg /L, nitrit konsantrasyonu 131 mg/ L,nitrat konsantrasyonu 0,1 mg/L iken % 55 olarak bulunmustur. Hidrolik bekleme süreleri buesnada 4.4 gündür. Giris atık suyu için COD/NH4-N/NO3-N/NO2-N oranları 20/2/2.6/1 ve15/1.25/1/2.5 arasında iken Maksimum nitrit-azotu giderimi %100 dür . Hidrolik beklemesüreleri bu esnada 2.2 gün ,1.1 gün ve 0.73 gündür. Maksimum KOI giderimi % 90 olarakbulunmustur. Bu esnada giris amonyum, nitrit, nitrat ve KO?, oranları 6:1:1.3, hidrolikbekleme süresi 4.4 gündür. Sürekli çalısmalarda, maksimum azot gazı üretimi 130,4 l/gün,olarak bulunmustur, bu durum bize UASB reaktörde anaerobik kosullarda amonyakgideriminin olustuğunu (anammox) göstermistir. UASB rektörde yapılan kinetik çalısmalaramonyak azotu ve KOI' nin Stevor Kin-Cannon and Grau Second order Kinetic modellerinegöre giderildiğini göstermistir. UASB reaktörde anammox prosesi için uygun bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Anaerobic ammonia oxidation (ANAMMOX) is a novel process in which is a newpowerful tool especially for remove the strong nitrogenous wastewaters. In this study, theanaerobic ammonia removal efficiencies was investigated in an UASB RECTOR andammonia and COD removal kinetics was researched at six different hydraulic retention times(HRT). The COD concentrations were adjusted between 300 and 1000 mg/L and HRTs weredecreased from 4,4 to 0,73 days by adjusting the up-flow rates from 0,5 to 3 l/d. Thoughtcontinuous operation of anammox -UASB reactor using synthetic wastewater for 294 days.Ammonium, nitrit, nitrat and chemical oxygen demand (COD), removal efficiencies, total,nitrogen gas, hydrogen sulfide gas, metan gas productions and methane percentage ratioswere investigated in UASB reactor at different Ammonium, nitrit, nitrat and chemical oxygendemand (COD) concentration, and decreasing HRTs. The maximum ammonium removalefficiency was found as 55 % when the influent nitrit, nitrat and chemical oxygen demand(COD)concentrations were 600 mg/l 131 mg/L, 0,1 mg/L, respectively in run 1 at a HRT of4,4 days. The maximum nitrit removal efficiency was 100 % when the influent COD/NH4-N/NO3-N/NO2-N ratios were between 20/2/2.6/1 and 15/1.25/1/2.5 in runs 3,4 and 5 atHRTs of 2, 1,1 and 0,73 days. The maximum COD removal efficiency was obtained as %90when the COD/NH4-N/NO3-N ratios were 6:1:1,3 in runs 1 and 2 at a HRT of 4.4 days.The maximum nitrogen gas production was found as 130,4 l/day, in continuous operation ofthe UASB reactor indicating the anaerobic ammonia removal process (anammox process)occurred. The kinetic studies performed in the UASB reactor showed that Stover Kin-cannonand Grau kinetic models were meaningful for ammonia and COD removal in the UASBrector.