Konya Kilistra (Gökyurt) tarihsel yerleşimi mekânsal gelişimi ve koruma önerileri
Konya Kilistra (Gökyurt) historical placement architectural development and conservation offers
- Tez No: 295759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. GÜL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 449
Özet
Bu çalışma, Konya İli'ne bağlı Kilistra'nın geleneksel yerleşim dokusunun ve bu dokuyu oluşturan yapıların incelenmesi, koruma sorunlarının tespit edilerek bölgenin özelliklerine uygun çözüm önerilerinin getirilmesini amaçlamaktadır.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsam ve yöntemi anlatılmıştır.İkinci bölümde; yerleşimin fiziksel ve tarihsel oluşum ve gelişimi incelenmiştir. Yerleşimin topografik, coğrafi ve fiziksel özellikleri ve tarihsel gelişiminin geleneksel doku ve yapılar üzerindeki etkisi incelenmiştir.Üçüncü bölümde; geleneksel yerleşimin mevcut durumunun tespit edilebilmesi için yerinde yapılan analiz çalışmaları, sayısal veriler haline getirilerek değerlendirilmesi yapılmıştır.Dördüncü bölümde; geleneksel dokunun genel oluşum ve gelişim özellikleri ile dokuyu oluşturan konut yapılarının mekânsal biçimlenişi ve tipolojik özellikleri yerinde yapılan analiz ve belgeleme çalışmaları doğrultusunda tanımlanmaya çalışılmış, daha sonra da tek yapı ölçeğinde konut yapılarının detaylı anlatımı yapılarak krokileri çizilmiştir.Ayrıca konut dışı yapıların doku biçimlenişine etkisinin belirlenmesi ve yakın çevrede bulunan kaya oyma yapıların incelenerek erken dönemdeki sosyal yapının devamlılığının ve günümüz yerleşimine yansımalarının araştırılması için, yerleşimde ve yakın çevredeki konut dışı yapılar incelenmiştir.Beşinci ve son bölümde elde edilen veriler ışığında yerleşimin koruma sorunları değerlendirilerek çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims analysing the traditional placemant pattern and the buildings that create this placemant pattern of Kilistra in Konya and to determine conservation problems and to prefer solutions according to the characteristics of this zone.The study consists of five sections.In the first section; the purpose, content and the method of study presented.The second part; the physical and historical formation and devolopment of the placement were analysied. Topographical, geographical and physical characteristics and historical development ımpacts on trasıtıonal pattern and the buıldıngs were analysied.The third section, local analysis to determine the current status of the placement, turned into numerical data and were evaluated.The fourth section, tried to define the buıldıng formiıngs and typological characteristics of this placement with on-site analysis and documentation studies, and then the sketches drawn for single building.In addition, non-residential buildings and stone structures carved in the early period analysied to determine the effect on the placement.On the fifth and final part, tried to prefer solutions for conservation problems in light of the data obtained.