İstanbul Beyoğlu'nda 19.yüzyılda Banker Camondo yapıları ve Adahan'ın özellikleri, yeniden kullanım önerisi
Banker Camondo's buildings and Adahan's features, re-use proposal in 19 th, Beyoglu, Istanbul
- Tez No: 295758
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Camondo Ailesi İspanya'dan Venedik'e göçmüş, oradan da İstanbul'a yerleşmiş ve 18. ve 19. yüzyılda İstanbul'da etkin banker bir aile olarak tanınmıştır. Ailenin bilinen ilk ferdi Haim Camondo olarak bilinse de, Haim Camondo ile ilgili elimizde çok bilgi bulunmamaktadır. 19.yüzyıl başında İstanbul'da hanedanlığın ilk kurucusu olarak bilinen Abraham Camondo Osmanlı İmparatorluğu'nda önemli kişilerin bankerliğini yapmıştır. Camondo ailesi mali alandaki çalışmalarının yanında yapı sektöründe yaptıkları yatırımlar ve inşaatlarla da tanındılar. Bu özellikleri ile İstanbul mimarlığında iz bırakan çok sayıda yapı inşa ettirdiler ve İstanbul'daki en etkili yapı spekülatörü niteliğini kazandılar. Camondo ailesinin 19. yüzyıl İstanbul mimarlığında yer alan, Galata ve çevresinde bilinen önemli yapıları arasında, Perşembe pazarı Sokak'ta Saatçi Han, Perçemli Sokak'ta Lacivert Han, Söğüt Sokak'ta Latif Han, Karaköy meydanında Dilber Han, Serdar-ı Ekrem Sokak'ta Camondo Han, Teğmen Hüseyin Sofu Sokak'ta Yakut Han, Billur Sokakta Gül Han, Meşrutiyet Caddesi üzerinde Büyük Adahan sayılabilir.Büyük Adahan, yapının büyük ölçüleri ve bir yapı adasını tamamen kaplaması nedeni ile ?Büyük Adahan? olarak adlandırılmıştır. Yapım yılına net olarak ulaşılamasa da Abraham Camondo döneminde 1875-1890 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Yüzyıl sonunun teknolojik olanakları kullanılarak özenli bir şekilde gerçekleştirilen kagir binanın döşemeleri volta, duvarlar yığma tuğla üzeri sıvadır. Bu düzeniyle yapı 19.yüzyıl sonu Avrupa kentlerinde görülebilecek konutlarla benzerlik göstermektedir.Camondo ailesi hem İstanbul'da hem İstanbul'dan taşındıktan sonra Paris'te mimari, ekonomi, sanat ve sosyal alanlarda birçok iz bırakmıştır. Ailenin bıraktığı izlerin gelecek nesillere aktarılabilmesi için özgün kimliklerinin korunarak yaşatılması, halkın, kamu kurum ve kuruluşlarının bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Camondo family immigrated from Spain to Venice, then moved to Istanbul and family is recognized as an active banker in İstanbul in 18th and 19th century. The first known member of the family known as Haim Camondo although, we haven?t much information about Haim Camondo. Abraham Camondo, known as the founder of the dynasty, the bankers of the Ottoman Empire was an important person of the early 19th century in Istanbul. Camondo family, working in the financial field as well as building and construction industry with their investment known. With these features, in Istanbul, trace a number of architectural structures have been built and the most efficient buildings in Istanbul, won the nature of speculators. Family Camondo 19 Century City architecture in the Galata and around a major structure between; Perşembe Pazarı Street in the Saatçi Khan, Perçemli Street in the Lacivert Khan, Söğüt Street in the Latif Khan, Karakoy square Dilber Khan, Serdar-ı Ekrem Street in the Camondo Han, Teğmen Hüseyin Sofu in the Yakut Khan, Billur street in the Gül Khan, on Meşrutiyet Avenue is considered Adahan.Camondo family, and moved from Istanbul to Istanbul and then in Paris, architecture, economics, arts, and social areas has left many traces. The traces of the family to be passed on to future generations, to live while maintaining their original identity, community, public institutions need to be aware of.