Dikdörtgen mikroşerit antenlerin bilgi - tabanlı destek vektör analizi
Knowledge - based support vector analyzing of rectangular microstrip antennas
  1. Tez No: 295780
  2. Yazar: ALİ KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, dikdörtgen mikroşerit antenlerin analizi için bilgi-tabanlı destek vektör makinesi modeli sunulmuştur. Kaba verileri oluşturmak için dikdörtgen mikroşerit antenin analitik fonksiyonları ve yüksek seviyeli teknik programlama paketi olan MATLAB kullanılmıştır. Kaba veriler ile oluştrulan Kaba DVRM modelinden Hassas DVRM modelinde kullanılacak Destek Vektörleri elde edilmiştir. Bu Destek Vektörler, tam dalga elektromanyetik simülasyon programı olan Zeland IE3D kullanılarak simüle edilmişlerdir. Simüle edilen DV'ler hassas veri kümesini oluşturmuş ve bu küme Hassas DVRM modelin eğitiminde kullanılmıştır. Böylelikle dikdörtgen mikroşerit antenlerin analizinde kaba modeller kadar hızlı, hassas modeller kadar yüksek doğruluklu bir analiz metodu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, knowledge-based support vector machines model for analyzing rectangular microstrip antennas is presented. Analytic formulas of rectangular microstrip antennas and MATLAB, which is high-level technical programming packet, are used to generate coarse database. Support Vectors for the Fine SVRM model are produced by the Coarse SVRM model, which is prepared by coarse database. These Support Vectors are simulated by a full-wave electromagnetic simulation programme, Zeland IE3D. Simulated SVs are generated fine database and this database is used to train Fine SVRM model. Hereby, an analyze method is developed for analyzing rectangular microstrip antennas as fast as coarse models and as accurate as fine models.