Eşdüzey kavşaklardan katlı kavşaklara geçiş örnekleri ve uygunluklarının değerlendirilmesi
Transition of at grade intersections to interchange intersections and evaluation of their conformation
  1. Tez No: 295781
  2. Yazar: HAKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada iki farklı kesişmede gerçekleştirilen katlı kavşak projelerinin doğrulukları ve etkinlikleri incelenmiştir. Kavşakların trafik modelleri oluşturularak, 2005 yılında sinyalize eşdüzey kavşak olan kesişmelerin eski, şimdiki ve gelecekteki durumları değerlendirilmiştir. Bu amaçla, İstanbul ili Küçükçekmece ilçesi İkitelli mevkiinde bulunan Atatürk Caddesi ? Bedrettin Dalan Caddesi Kesişimi (A1 Kavşağı) ve Atatürk Caddesi Y-5 Yolu Kesişimi (Garanti Kavşağı) incelenmiştir. Söz konusu kavşaklara ait sayımlar elde edilmiş ve trafik akımları PTV VISSIM Programı kullanılarak modellenmiştir. Simülasyon modeli ile saha koşullarını tam olarak bağdaştırabilmek için, simülasyon parametreleri ayarlanarak gerekli kalibrasyonlar yapılmıştır. Kalibrasyon kriterleri Amerikan Federal Otoyol İdaresi (FHWA) tarafından yapılan önerilere ve geçmişte yürütülen çalışmalara dayanarak ayarlanmıştır. Hizmet düzeylerinin tespiti ve sinyalizasyon analizleri için Trafficware Synchro programı kullanılmıştır. Elde edilen gecikme süreleri, kuyruk uzunlukları, durma oranları ve hizmet düzeyi seviyesi gibi ölçütler karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma ulaştırma projelerinin inşa edilmeden önce gelecekteki şartlar göz önünde tutularak modelleme ve analiz programlarıyla daha detaylı araştırılması gerekliliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, accuracy and efficiency of the projects which was applied to the two different junctions was investigated. Former, present and future status of grade separated interchanges, which was at-grade intersection in 2005, were evaluated. For this purpose, the Atatürk Road ? Bedrettin Dalan Road intersections (A1 junction) and Atatürk Road- Y5 road intersections (Garanti junctions) were investigated. Traffic counts of mentioned junctions were obtained and traffic flows were simulated by using PTV VISSIM program. The necessary calibrations were made by adjusting simulation parameters for maintaining fully association between simulation model and field conditions. Calibration parameters were adjusted according to American Federal Highway Association (FHWA) suggestions and conducted studies in the past. Trafficware Synchro was used for determining the level of service and for signalization analysis. Some criteria such as delay times, length of queues, stopping rates, and level of service were compared. As a result, this study shows that more detailed researches with modeling and analyzing programs considering future conditions is a necessity before the construction of transportation projects.