Etkileşimli üç boyutlu sanal çevrenin oluşturulması ve mimarlıkta kullanımı
Making of interactive three dimensional virtual enviroment and usage in architecture
- Tez No: 295784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mimari amaçlı kullanımları gün geçtikçe onaylanan etkileşimli üç boyutlu sanal çevreler, mimarlık eğitimi, tasarım süreci, sunum ve tarihi çevre belgeleme çalışmalarındaki getirileri göz önüne alındığında hala yeterince yaygınlaşamamıştır. Bu çalışmaların, kullanıcılara kendi istek ve tercihleri doğrultusunda canlandırılan mevcut çevre veya yaratılan yeni sanal çevreleri keşfetme deneyimi yaşatabilen, mekan örüntüleri geliştirerek mimari tasarıma deneyimleme sırasında yön verebilen, mimarlık eğitiminde geleneksel yöntemlere alternatif oluşturan yapılarıyla geçerlilikleri yadsınamaz.Üç boyutlu sanal çevrede etkileşim konusunun altyapısını oluşturduğu için, öncelikle sanallık ve siber uzay kavramlarının tarihçesi üzerinde durulmuştur. Bunula birlikte, bilişim teknolojilerinin mimarlıkla kesişim noktalarından olan sanal mimarlık ve bilgisayar destekli tasarım konuları incelenmiştir. Ardından üç boyutlu sanal çevrelerde kullanıcı etkileşimi konusuna gelişen teknolojiyle birlikte ilerleyen güncel yazılımlar ve donanımlar açısından değinilmiştir.Kullanıcı etkileşimli üç boyutlu sanal çevrelerin mimarlıkta kullanım alanlarının araştırılması ile yarattığı farklar ortaya koyulmuştur. Mimari amaçlı kullanıma uygun güncel benzetim yazılımları ve oyun motorları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, günümüze kadar yapılmış örnek çalışmalar incelenerek, yaklaşımlar, kullanılan yöntemler, yapım sürecinde seçilen yazılımlar ve getirdiği kolaylıklar değerlendirilmiştir.Konu ile ilgili çalışmaların oluşturulma sürecinde, mevcut çevrenin okunması ve ölçümü, analog verilerin sayısala çevrilmesi, veri dönüşümü ve aktarım aşamaları araştırılarak etkileşimli üç boyutlu sanal çevre oluşturmaya yönelik yöntem önerilerinde bulunulmuştur. Bunula birlikte, konuyla ilgili modelleme ve görselleştirme teknikleri incelenerek, çalışma yöntemi ve program bazında değerlendirilmiştir. Seçilen yazılımlarla oluşturulan örnek uygulama çalışmaları, uygulama sürecinin ve sonuç ürünlerin değerlendirilmesi açısından önem taşımaktadır.Mimarlık disiplininde, etkileşimli üç boyutlu sanal çevrenin eğitim, tasarım süreci, sunum ve tarihi çevre belgelemede bir çalışma platformu olarak kullanım şekilleri irdelenmiştir. Bu yöntemlerin mimarlıkta uygulanabilirliği doğrultusunda çalışmalar yapılarak, mimari kullanım biçimleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In spite of their profits in architectural education, architectural design, presentation and building survey, interactive three dimensional virtual environments which are confirmed in architectural usage day after day is not pervaded enough. These studies allow users to experience towards their own wishes and preferences in simulated existing virtual environment or created new virtual environment. By this way, space pattern can be generated, architectural design can be conducted and this is an alternative to traditional method in architectural education.Primarily, short history of cyber space and the virtual term are emphasized in order to create basic facilities of the interactivity in three dimensional virtual enviroment. Besides, as a junction point between information technologies and architecture, virtual architecture and computer aided design are investigated. Afterwards, user interactivity in three dimensional virtual environment is mentioned in terms of current softwares and hardwares along with developing technologies.The differences are set forth by investigating the architectural usage of interactive three dimensional virtual enviroment. Current simulation softwares and game engines for architectural purpose are determined. In addition, by searching built sample studies up to modern day, approaches, using methods, selected software in making process and easiness of these samples are utilized.In making process of studies on this topic, procedure suggestions are overtured for creating interactive three dimensional virtual environment by searching for reading and measuring of existing environment, converting analog datas to digital format, data transform and transportation phase. At the same time, the topic is considered on the basis of working procedure and software by searching modelling and visualization methods about this matter. Example application studies that are genarated in selected softwares, carry weight with being evaluated of practise period and final outputs.In this research, usage ways of interactive three dimensional virtual enviroment is explored in architectural education, architectural design, presentation and building survey, restoration and archeology as a study field. Architectural usage ways are discussed by making sample practises about operationability of these procedures in architecture.