Mimaride renk olgusu-konut cephelerinde renk olgusu
Color in architecture-using color on house elevations
- Tez No: 96176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
n ÖZET Mimarlık Antik Mısır'dan günümüze gelene kadar toplumların bilim ve sanat anlayışının, sosyal ve kültürel yapısının, ekonomik ve teknolojik olanaklarının taşıyıcısı ve yansıtıcısı olmuştur. Bir yerleşim bölgesinde yer alan yapılar, o yerleşim bölgesinin mimarisinin oluşumunda önemli rol oynar. Yapıların çevreleriyle uyumlu olması, vurgulayıcı ve etkili bir mimari oluşturması için gereklidir. Etkili ve anlamlı bir çevrenin mimari oluşumunda rol oynayan öğelerden biri de yapı cephelerinin rengidir. Bu nedenle yapı dış yüzeylerinde kullanılacak“renk”ve“renk düzenleri”seçilirken yapıyı oluşturan elemanların kendi içindeki renk uyumu ve ayrıca yapının içinde bulunduğu çevre dokusuyla uyumu dikkat edilmesi gereken etkenlerdir. İnsanların yapı ve kent ile ilgili çeşitli gereksinmelerinin karşılanması amacıyla düzenlenen iç ve dış mekanlar ve bu mekanlardaki ferklı ortamlarda, renk ve malzeme, bu mekanların düzenleyicisi ve ortamların yaratıcısı olan mimarın karşısına kaçınılmaz ve oldukça Önemli bir öğe olarak çıkar. Bu nedenle renk, bilimsel olarak ele alınmalı ve ışık-görsel algılama bütünü içinde incelenmelidir. Renk önce insan gözünün ve ışığın, sonra da çevresel aktörlerin varlığına bağlı, temelde görsel algılama ile ilgili bir kavramdır. Yani renk ışık kaynağından ya da yüzeyden yansıyarak göze gelir ve sonuçta renk algılaması olur. Bu bağlamda renk kavramı; bu tezde her yönüyle ele alınmaya çalışılmıştır. Genelde bilimsel kuramlar, psikolojik ve fizyolojik etkiler, mekan-renk ilişkisi, tarihsel gelişim ve mimari mekanlarda renk kullanımı detaylı olarak incelendikten sonra; bu araştırmalar doğrultusunda renk kullanımı, İzmir ve Kula örneklerinde ele alınmıştır. Bu amaçla, bu çalışma 6 bölüme ayrılmıştır.m Birinci bölümde; problemin tanımı yapılmış, çalışmanın amacı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. îkinci bölümde; rengi görebilmemizi sağlayan fizyolojik öğe olarak göz ve fiziksel öğe olarak ışık ve ışık türlerinin renkle etkileşimleri, iki ve üç boyutlu renk sistemleri, farklı yöntemlere bağlı renk sınıflamaları, rengin dokuyla, yüzeyle ve uzaklıkla olan ilişkisi çeşitli kaynaklar yardımıyla anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; psikolojik algılama ve buna bağlı olarak rengin algılanması rengin insanlar üzerindeki fiziksel, kimyasal ve psiko-fizyolojik etkileri şekillerle desteklenerek ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; çalışmanın başlığını ve temel amacını oluşturan mimaride renk konusu incelenmiştir. Bu inceleme, rengin tarihsel gelişimi ile başlamış, çağlar boyu renk kullanımı hakkında genel bilgiler verilmiş, eski çağlardan günümüze kadar renk kullanımının gelişimi ele alınmıştır. Daha sonra rengin simgeselliği ve işlevselliği ele alınmış, en son olarak da iç ve dış mekanlarda renk kullanımı anlatılmış ve bunlara bağlı olarak da çeşitli mimari yapılarda renk kullanımına yer verilmiştir. Beşinci bölümde; daha önceki bölümlerde anlatılanlar doğrultusunda konut cephelerindeki renk kullanımı geleneksel Türk konutundan başlayıp, apartmanlar toplu konutlar ve tekil konutlarda, Kula ve İzmir örnekleri üzerinde ele alınarak fotoğraflarla da görsel olarak ifade edilmiştir. Altıncı ve son bölümde ise; tez kapsamında incelenen bölümlerin genel bir değerlendirmesi yapılarak, elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since antique Egyptian era architecture has reflected and contributed to social and cultural structures, economic and technological facilities and the understandings of art and science in the societies. The buildings in a certain residential area play an important role in the formation of the architecture of that area. It is essential that buildings be in harmony with their surroundings in order to create an effective architecture. One of the elements playing role in the formation of an effective and meaningful architecture is the front color of the buildings. So, while choosing the“color”and“color orders”to be used on the front of the buildings, the color harmony in the material of the building and the color harmony in the environmental spaces should be taken into account. The inner and outer spaces mat are put in order for responding the necessity of people about building and urban spaces, color and materials, take place for architect and be very important component Therefore, color should be considered scientifically and investigated as the light-visual perception entity. Basically related to the visual perception, color is a concept depending firstly on human eye and light and secondly on the existing environmental factors. That is to say, reflected from a source of light or a surface, color reaches the eye and as a result perception occurs. In this thesis, color has been investigated from this point of view. In general scientific theories, psychological and physiological effects, space-color relationship, historical development are explained in order to inform about the color usage in architecture. Specifically color usage in Izmir and Kula has been investigated and therefore this study is divided into six parte.In the first part, the problem is denned and the aim and the method of study are emphasized. In the second part, eye as a physiological element providing color perception and light as a physical element and the interactions of light and color, two and three dimensional color systems, color classifications of different methods, the relationship of color with texture, surface and distance are explained with the help of various sources. In the third part, psychological perception, and related to this, perception of color, the physical, chemical, psycho-physiological effects of color on human beings are explained with drawings. In the fourth part, the main aim and the title of study -color in architecture- is investigated. It begins with the rich historical development and information on the usage of color for centuries is given. Color usage since old era till today is also studied. Then, the symbolism and function of the color and finally color usage“inner spaces”and“outer spaces”are explained, and related to this, color usage in various architectural buildings is mentioned. In the fifth part, parallel with previous chapters, color usage in the traditional Turkish houses, block of apartments, housing estates and detached houses in Izmir are explained together with the photographs. In the sixth and the final part, a general evaluation of the parts studied in this thesis is done and obtained results are given