İnce zar fotokırıcı polimerlerin bireşim çalışması ve optik özellikleri
Synthesis of thin film photorefractive polymers and searching optical properties
  1. Tez No: 295783
  2. Yazar: DAMLA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YÜKSELİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Şiddeti düzgün olmayan bir ışık şiddeti ile aydınlatıldığında, fotokırıcı bir malzemenin kırılma indisi konuma bağlı olarak değişir. Bir cisimden saçılan ışığın görüntüsü böyle bir malzemenin hacmi içine kaydedilebilir, yeniden kullanılmak üzere silinebilir ve gerektiğinde üç boyutlu olarak okunabilir. Fotokırıcı malzemeler, organik olmayan (kristal) ve organik olanlar (polimer) olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Kristal malzemelerin üretilmesi hem ekonomik değildir ve hem de bir kaç santimetreden daha büyük boyutlarda üretilmesi zordur. Buna karşın, fotokırıcı polimer malzemeler laboratuvar ortamında kolayca üretilebilirler ve eğer yeterince geliştirilebilirlerse üç boyutlu görüntü kaydedilmesi ve okunması yönünde kullanılabilirler. Bu tez çalışması kapsamında, poly(N-vnylcarbazole), fullerene, N-ethylcarbazole ve doğrusal olmayan optik kromofor dörtlü bileşenden oluşan yeni ince zar fotokırıcı kompozit bir malzemenin üretilmesi ve UV-görünür bölge spektrumlarının alınarak, geçirgenlik elipsometrisi ile çift kırıcılık ölçümlerinin yapılarak optik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The index of refraction of a photorefractive material is altered depending on position when subjected to light of non-uniform intensity. The image of an object can be recorded into the volume of such a material, erased to use again and reconstructed three dimensionally when required. Photorefractive materials can be classified into two groups as inorganic (crystals) and organics (polymers). It is both difficult and uneconomical to grow crystals to larger than a few cubic centimeters in volume. On the other hand, photorefractive polymers can be synthesized easily in a laboratory and employed for three dimensional image recording if their properties could be improved. Within the framework of this study, it is intended to produce a new thin film photorefractive composite material by using four components as poly(N-vnylcarbazole), fullerene, N-ethylcarbazole and non-linear optical chromophore, and to characterize its optical properties through UV-visible spectrophotometry, transmission ellipsometry to test birefringence experimets.