Yapıların dış aydınlatmasında enerji etkin tasarım ölçütleri ve bir uygulama örneği
Energy efficient design criteria in exterior lighting of buildings and an example
- Tez No: 295790
- Danışmanlar: PROF. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kentlerin geceleri emniyet ve güvenlik içinde kullanılabilmeleri için yapılan işlevsel aydınlatmaların yanı sıra, günümüzde kent görüntülerinin geceleri çekici kılınması, park, bahçe, yeşil alanların, kentte önemli olan tarihi ve çağdaş yapıtların yerli-yabancı gezginlere tanıtılması gibi nedenlerle mimari aydınlatmaların yapılması da önem taşımaktadır.Bu çalışmada, yapay ışık ile, kent içinde göstermek istediğimiz yapılarda, enerjinin en etkin şekilde kullanılarak, en iyi aydınlatma koşullarının oluşturulması amaçlanmaktadır.Tez çalışması, yapı yüzlerinin, enerjinin etkin kullanımı ile aydınlatılması ve kullanım planlaması yapılarak en az enerji kullanımı ile aydınlatma ölçütlerinin neler olması gerektiği konularını içermekte olup, bu alanda yapılacak çalışmalara örnek oluşturması yönünden önem taşımaktadır.Yapı dış aydınlatması ve enerji etkin aydınlatma konuları üzerinde literatür araştırması ve bilgisayar programı üzerinde bir uygulama yapılması çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır.Bu çalışma kapsamında,?Birinci bölümde, çalışmanın amacı anlatılmıştır.?İkinci bölümde, kent aydınlatma ile ilgili bilgi verilmiştir.?Üçüncü bölümde, enerji etkin yapı yüzü aydınlatma ölçütleri, kent ölçeği ve yapı ölçeğinde ele alınıp, aydınlatmada kullanım süreleri konusunda bilgi verilip, bazı örnek çalışmalar yapılmıştır.?Dördüncü bölümde, bilgisayar programı ile örnek aydınlatmalar yapılıp, enerji yönünden karşılaştırılmıştır.?Beşinci ve son bölümde, tez hakkında genel değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Besides being used for safety and security at nights, exterior lighting is used for night silhouette of urban places. Parks, grounds, open areas, important historical and contemporary buildings are better to be emphasized both habitants and foreigners. Exterior lighting of various buildings are important for the silhouette of the city.The purpose of this study, is to create the best artificial lighting conditions on the buildings by using the energy in most effective way.This study includes criteria to minimize losing energy in lighting and to implement lighting more efficient in exterior lighting design of buildings. The importance of this study is being an example work for subsequent studies.The methods of this study are literature researching on exterior lighting of buildings and energy efficient lighting and an application of a lighting study on a computer program.This study consists of following phases;?In the first chapter, aims of the study have been explained.?In the second chapter, basic knowledge about urban lighting has been given.?In the third chapter, energy efficient lighting design criteria have been explained in urban scale and in building scale, some knowledge about the usage of time and duration in lighting has been given and some examples have been done.?In the forth chapter, energy consumptions in different cases of lighting a building has been compared by using a computer program.?In the last chapter, general evaluations of the study have been conducted.