Modüller ve asal alt modülleri
Modules and its prime submodules
  1. Tez No: 295791
  2. Yazar: KÜRŞAT HAKAN ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL TEKİR, PROF. DR. A. GÖKSEL AĞARGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Biz bu çalışmamızın ilk kısmında modül yapısı üzerinde zayıf asal eleman tanımını yaptık. Zayıf asal elemanlarının özelliklerini inceledikten sonra zayıf asal idealler ile arasındaki ilişkileri inceleyeceğiz. Daha sonra da bu zayıf asal elemanlar ile çarpanlara ayırma yapacağız. Bu çarpanlarına ayrılışı da zayıf tek türlü çarpanlarına ayrılış olarak adlandıracağız.Çalışmamızın ikinci kısmında ise derecelendirilmiş modüllerin derecelendirilmiş asal ve asalımsı alt modüllerini inceledik. Daha sonra da bu derecelendirilmiş alt modülleri çarpımsal derecelendirilmiş modüllerde karakterize ettik.
Özet (Çeviri)
In this work firstly we give the definition of weakly prime element of a module. We investigate weakly prime elements and after this we give some correspondence between weakly elements and weakly prime submodules of a module. Further we define a new factorization of module elements with weakly prime elements, which will be called weakly unique factorization.In the second part of this work, we investigate graded prime and graded primary submodules of a graded module. After this we characterized such submodules in a multiplication graded module.