Kağıt fabrikası atık suyunun geri kullanımı
Paper machine wastewater reuse
  1. Tez No: 295799
  2. Yazar: RECEP AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER BEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kağıt geçmi?te bilginin en önemli ta?ıyıcısıydı. Yalnızca kağıt tüketimindeki artı? bilginin eğitimin ve sosyal imkanların transferini artırırdı. Bugün tüketimin büyük bir kısmı eğitim, lüks tüketim olarak hijyen ve tüketimin büyük bir kısmı teknik uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Üçüncü dünya ülkelerinde özellikle Asya ve Doğu Avrupa'da Amerika, Japonya ve batı Avrupa ülkelere göre yava? geli?me hızındadır. Fakat hala makul pazar potansiyeli ni temsil ederler. Kağıt tüketimi belirli ülkelerde gayrisafi milli hasılaya bağlıdır ve böylece kağıt ve karton tüketiminde artı? farklı ülkelere ekonomik doygunluğa bağlıdır.Kağıdın özellikleri elyaf kaynağına bağlı geli?ir. Fiziksel ve kimyasal özellikler yazı tabı için üretimi için uygun olmayan odundan elyafın durumuyla ili?kilidir. Farklı kağıt ve karton türleri kağıt makinasının yerle?iminde olduğu kadar özel hazırlıklar gerektirir. Ekonomik ve kalite için makinalar grafik kağıtları, paketleme kağıtları, özel karton veya havlu ve peçete kağıdı üretimi özel uygulamalardır. Örneğin bu farklar, elekte, preste ve kurutma kısmı tasarımında, makine geni?liğinde ve çalı?ma hızındadır. Kağıt makinalarının teknik geçmi?inde ana deği?imler otuz ila elli yıllarda onların tasarımında ve i?letmesindedir.Bugün kağıt üretimi, sürekli ve çok sofistike proseslerin tüm kısımların uyum ve hassasiyetiyle sağlanır. Artan kağıt geri dönü?ümü ve geli?en plantasyon dünyanın ağaç kaynağının korunmasına yardımcı olur. Kağıt endüstrisi çevre ile ilgili hassasiyetlerdeki standartlarında düzenli geli?mektedir. Bağlı olarak su tüketimi, su de?arjı, enerji tüketimi birincil (ve ikincil) elyaf tüketimidir.Geri çevrimli su prosesi kağıt ve karton üretiminde taze su tüketimini ve de?arj yüklerini dü?ürülmesini sağlar. Kağıt yapımında su tüketimi son on yılda 1- 1,5 m3/ton değerlerine ve daha az de?arj su miktarına dramatik olarak dü?mü?tür. Bu sonuçlar geri çevrilebilen proses suyunun mekanik ve kimyasal arıtmanın çok etkin olmasıyla sağlanmı?tır. Sudaki askıda katı madde ve çözünmü? maddelerin ayrılması flokulant kullanarak tuz giderme kullanılır. Kapalı su çevriminin sağlanmasında havasız ve havalı arıtma çözünmü? maddelerin etkin olarak giderir. Çok küçük katı parçacıkların nano ve ultra filtrasyonu ve yüksek molekül kütleli bazı çözünen maddeleri ayırır.Selülozdan kağıt ve atık kağıda dayalı kağıt üretiminde tüketim değerleri istatistik olarak verilmi?tir. Atık su arıtma tesisi mekanik, havasız ve havalı kademeler ve sedimentasyon lagunlarından sonra yumu?atma için DAF ünitesi eklenmi?tir.Son olarak NaOH ve Ca(OH)2 ile alum kullanılarak polimerik madde kullanmaksızın suyun yumu?atılmasında parametrelerin tahmini yapılmı?tır. Ca(OH)2 kullanıldığında türbidite değerleri için alum konsantrasyonu etkisiz olduğu tespit edilmi?tir.
Özet (Çeviri)
Paper was the most important carrier of information in the past. It was only with increasing paper production that the transfer of knowledge, education and information to a larger portion of society became possible. Today paper has changed from a rare artisan material to a commodity product, with a high practical value in communication, in educational, artistic, hygienic, sanitary, and technical applications. the largest growth percentage potential for paper consumption. In the Third World countries, especially in Asia and Eastern Europe, while industrialized countries such as the United States, Japan, and the Western European countries have relatively low growth rates, but still represent, in absolute terms, a considerable market potential.. The paper consumption in individual countries is related to their gross national product and hence the further increase in paper and board consumption will be different in different countries depending on whether economic saturation.The properties of paper differ substantially from those of the fiber resources. As a result of the physical and chemical properties and the highly ordered state of wood fibers, wood is unsuitable for direct production of sheet material which could serve as writing material.The various paper and board grades require special furnish make-ups as well as paper machine layouts. For economic and quality reasons these machines are now tailor-made for graphic paper, packaging paper, board, specialty or tissue paper production. They differ for instance in wire, press and dryer section design, in machine width and in operating speed. The technical history of paper machines shows many major changes in their design and operation over the last three to five decades.Today paper making is a continuous highly sophisticated process with high demands on precision and reliability of all components. Increased paper recycling and sustained foresting help to preserve the wood resources of the earth. The paper industry has steadily improved its standards in complying with environmental demands as related to water consumption and water effluents, energy consumption, and primary (and secondary) fiber consumptionRecycled process water allows one to reduce fresh water demand and to reduce the effluent loadings from paper and board manufacture. In papermaking water consumption has been reduced dramatically in the last decades.A specific fresh water consumption of 1?1.5 m3/ ton and no more waste water to the effluent. These results can only be obtained by a very efficient mechanical and chemical treatment of the recirculated process water. To separate and remove solids and dissolved substances from this water, nonsalt building flocculants have to be used. In completely closed water circuits biological treatment (anaerobic-aerobic) remove dissolved organic matter even more efficiently. With nano- and ultrafiltration very small solid particles and some dissolved high molecular mass material are removed. Some statistics had been given paper and board consumption and water consumption on pulp and paper and waste paper based paper production.Waste water treatment has been designed with mechanical, anaerobic and aerobic stage and after sedimentation lagoon has added DAF unit.for softening.At last point has been studied parameter estimation on softening of water with using NaOH and Ca(OH)2 with Alum coagulating agent.without using polimeric floculents. On using Ca(OH)2 result will not effect Alum dosing point for turbidity figures. Ca(OH)2 using is more economical then NaOH using.