Karamık ve Hoyran göllerinde zooplankton türlerinin tespiti ve kirlenmenin zooplanktonlar üzerindeki etkisi
- Tez No: 173061
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DEMİRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ötrofik özellik gösteren Karamık Gölü ile oligotrofik özellik gösteren Hoyran Gölü1 nün fiziko-kimyasal ve biyolojik özellikleri saptanarak birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bu iki gölde, Rotatoria, Cladocera ve Copepoda' ya ait toplam 49 türün yaşadığı saptanmıştır. Ayrıca Acarina'ya ait bir tür de tespit edilmiştir. Cladocera ve Copepoda türlerinin şekilleri çizilmiş ve tanı anahtarları düzenlenmiştir. Rotatoria türleri içinde tanı anahtarı düzenlenmiş ve sık rastlanan türlerin şekilleri çizilmiştir. Zooplankton organizma türlerinin aylara göre populasyon yoğunlukları saptanarak mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Diğer taraftan her iki gölde bulunan zooplankton türleri birbirleriyle karşılaştırılarak populasyon yoğunlukları arasındaki farklılıklar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Karamık Gölü' ne verilen Afyon - Çay Kağıt Fabrikası atık suyunun özellikleri belirlenmiştir. Alkali özellik gösteren bu atık su içerisinde nitrat ve fosfat gibi bileşikler, bakır, kadmiyum, nikel, demir, çinko ve civa gibi ağır metal iyonlarının bulunduğu saptanmıştır. Ötrofikasyon ve atık suyun zooplanktonik türler üzerindeki etkisi incelenmiş ve ötrofikasyonun zooplanktonik tür çeşitliliğini ve cins bolluğunu olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Ötrofikasyonla birlikte, Karamık Gölü'nde Keratella cochlearis, K.guadrata ve Polyarth ra vulgaris türlerinin artış göstererek başat duruma geldiği ve buna bağlı olarak Rotatoria grubunun zooplankton lar içerisinde en büyük yüzde değerle {% 90 - 95) temsil edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, the physicochemical and biological conditions of eutrophic Karamik Lake and oligotrophic Hoyran Lake were determined and the results were compared. It was determined that totally 49 species belonging to Rotatoria, Cladocera and Copepoda in these two lakes were living. Also, a spe cies belonging to Acarina was determined. The figures of the species of Cladocera and Copepoda were drawn and the keys prepared to diag nosis. The key for the species of Rotatoria was also prepared and the figures of common species were drawn. The population densities of zooplanktonic species were found out monthly and seasonal dist ributions were investigated. Besides, the zooplanktonic species in these two lakes were compared with each other and the differences observed between the population densities of them were explained. The characteristic of waste water discharged from the Afyon - Çay Paper Plant to Karamik Lake was determined. In this alkaline water, some compaunds such as nitrate, phosphate and the heavy metal ions such as copper, cadmium, nickel, iron, zinc and mercury were found. The effects of eutrophication and waste water on the zooplankton species were examined and it was found that the species diversity and the genus richness were effected negatively by them. in rela tion to the effects of eutrophication, Keratella cochlearis, K.quad- rata and Polyarthra vulgaris were increased and to be dominant spe cies in Karamik Lake. Due to abundances of these species mentoined above, Rotatoria were represented with the largest per cent (90 - 95 %) in the zooplankton groups.