Tekstil atıksularının süperkritik su ortamında gazlaştırılması
Supercritical gasification of textile waste waters
  1. Tez No: 295815
  2. Yazar: TUBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeni nesil gazlaştırma yöntemlerinden olan süperkritik su ortamında gazlaştırma; yüksek termal verimli, kurum ve katran oluşumunun bastırıldığı yüksek katı dönüşümlü sistem sunmaktadır. Yüksek organik içerikli tekstil atıksularını, süperkritik su ortamında gazlaştırma yöntemi ile bir taraftan arıtıp, diğer taraftan içerdiği organik bileşenlerden gaz yakıt elde etmek mümkündür. Bu çalışmada tekstil boyama atıksuyunun süperkritik su koşullarında gazlaştırılması üzerine çalışılarak, sıcaklık ve reaksiyon sürelerinin ürün gazlar ile TOK (Toplam Organik Karbon) konsantrasyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneyler 500-650 ? C sıcaklık aralığında, 30-90-150 s kalma sürelerinde ve 25 MPa basınçta gerçekleştirilmiştir. Atıksuyun içindeki organik maddeler H2, CO, CH4, C2H4, C2H6, C3H6 ve C3H8 gibi daha küçük moleküllü ara ürünlere veya CO2, N2 ve H2O gibi son ürüne dönüşmüşlerdir. TOK içeriği 770,3 mg/L olan tekstil atıksuyunda %80'in üzerinde TOK dönüşümü elde edilirken; gaz ürün kompozisyonunda %40'a varan metan ve %15'e varan hidrojen gazı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a new gasification method, supercritical water gasification, presents a system with high thermal efficiency and excellent solid conversion by avoiding the production of tar and cokes. By using supercritical water gasification, it is possible to treat textile wastewater while obtaining gaseous fuel from the organic compounds. In this work, supercritical water gasification of textile watewater is examined by subtaining the effect of temperature and residence time on the product gaseous composition and TOC (Total Organic Carbon) conversion. The reaction temperatures ranged between 500-650 ? C with residence times 30-90-150 s under 25 MPa pressure. The organic compounds in the wastewater converted to smaller molecules like H2, CO, CH4, C2H4, C2H6, C3H6 and C3H8 or final products like CO2, N2 ve H2O. The TOC concentration of textile wastewater (770,3 mg/L) is converted with the efficiency more than 80%, while 40% methane yield and 15% hidrogen yield is obtained in the product gaseous composition.