Dinamik veritabanlarında veri madenciliği ve anlamsal sorgu eniyilemesi
Data mining and semantic query optimization on dynamic databases
- Tez No: 295839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ŞAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilgi çağı diye anılan çağımızda veri ve bunun kullanımı tüm dünyada yönetilmesi gereken bir konu olmuştur. Bu konu her geçen gün kendine gelişecek yeni alanlar yaratmaktadır. Bu sayede insan hatalarını en aza indirgeyerek aynı işleri otomatik olarak yapacak sistemler yaygınlaşmaktadır. Böylece insan üzerindeki yük giderek hafiflemektedir.Bilgisayar sistemlerini insan işleyişine benzetecek olursak, insan beyni gibi verileri tutacağı bir hafızaya, bu verileri doğru işleyerek çıkarımlar yapacak bir zekaya ve nihayetinde yaptığı çıkarımları yorumlayarak kendini geliştirecek bir mantığa ihtiyacı vardır. Bu durumda verilerin tutulduğu veritabanlarını hafızaya, onları işleyip veriden veri çıkaracak zekayı veri madenciliği algoritmalarına, kendini geliştirecek mantığı ise eniyileştirmeye benzetebiliriz.Geçmişte çok küçük veri kümeleri ile yapılan analizler gelişen veri madenciliği algoritmaları ve eniyileştirme yöntemleri ile çok büyük veri gruplarına uygulanabilir hale gelmiştir. Nihayetinde algoritmalar sayesinde verilerden çıkarılan bilgi, veriye daha hızlı ulaşmamızı ve veritabanının performansını yükseltmesini sağlayabilmektedir.Bu çalışmada dinamik veritabanı üzerinde veri madenciliği algoritmaları araştırılmış ve çıkarılan kurallarla sorgu eniyilemesi yapacak bir uygulama geliştirilmiştir. Nihayetinde dinamik veritabanı üzerinde kendinden öğrenen bir sistem yapısının kurulması araştırılmış ve bu sistemin yararı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this century, known as Information Age, data and usability of data become an important topic that should be manage. This topic finds new areas to develop itself every day. Therefore using of automatic systems that minimize human mistakes are growing and work load over human decreases.If we match working of both system Computer and Human, computer needs to have a memory to keep the data, a processor to process the data and a logic to gain experience of usability of data. So we can say databases acting like memory, working of data mining algorithms acting like processor and finally optimizing technics like logic.Analysis which use to be made via very little datasets may be done on huge datawarehouses due to improved data mining algorithms. Through these algorithms we can reach the data quicker than we use to do and that ensure improvement of the performance of databases.In this thesis, data mining algorithms on dynamic databases are researched and the application is developed having semantic query optimisation uses the learned rules. In final, the self-learning system structure on a dynamic database is done and the profit of this system is proved.