Hiyerarşik düzende dinamik programlama ve örnek özürlü takip uygulaması
Dynamic programming in hieararchical order and a sample software for disabled tracking system
  1. Tez No: 256128
  2. Yazar: ZEKAİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüz teknolojileri ve yapılan yatırımlar; bilişim çağına doğrugittiğimizi işaret etmektedir. Artan hız, 3G (GPRS'in bir adım sonrası, üçüncünesil kablosuz teknoloji) gibi servis ve ek yazılımlarla birlikte gerek sektör,gerekse son kullanıcı ihtiyaçları VTYS (Veritabanı Yönetim Sistemleri) ileyazılım ağırlıklı olacaktır.Ülkemizde de bilişim sektörü gün geçtikçe önemini daha da hissettirmeye,son yıllarda özellikle yazılım alanında yıllık %50'lere varan büyümeler olmuştur.Bu büyümelerdeki etkin rolü; ERP (Enterprise Resource Planning) yazılımları,sektörel yazılımlar, mobil yazılımlar ve kurumsal yazılımlar rol oynamaktadır.Yazılım şirketlerinin, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda doğru veri ileveriyi doğru kullanmaya yönelik ihtiyaçları gereksinimleri platformlarınyaygınlaşması ve masaüstü pc'lerde kullanılan uygulamaların tüm kullanıcılarınrahatça kullanılabilir, yerel ve uzaktan verilere erişebilir olması amacıylainternetin ve uygulamalarının daha yaygın kullanan yazılımların artacağınısöylemek mümkündür. Biz de bu uygulamamızda ülkemizde bulunan Türkiyegenelinde yer alan tüm özürlülerin listesini tutacak, alınan bu verileri istenildiğigibi kıyaslama yaparak her türlü çapraz sorgu üretebilecek, özelde Özürlü takipotomasyonu olup modüler yapısı sayesinde her türlü uygulamalara entegreedilebilecek bir yazılımı ÖTS (Özürlü Takip Sistemleri) her aşamasıyla birlikteyazarak anlatmaya çalışacağız.Bilişim devriminin başladığı günlerden itibaren çok sık tekrarlanan birifade vardır: ?Bilgiye en hızlı ulaşan, onu işleyen, kullanan, kısacası ona hakimolan güçlü olacak.? Verilerimiz bizim bilgimizin hammaddesidir.Veritabanı sistemlerinin gelişmesi ile ulaşılan en son nokta ilişkiselveritabanı kavramıdır. İlişkisel veritabanlarında, veritabanı içerisindeki veriler birilişkiler bütünü içerisinde yönetilir, verinin düzgün bir şekilde kaydedildiğindenemin olunur ve herhangi bir problem durumunda bilinen bir noktada sisteminuyumlu olması sağlanır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to develop a Disabled Tracking System forMunicipabilites by using the capabilities of Dynamic Programming under theenvironment of Microsoft C# and SQL database. The principle aim of this studyalso can be expressed as creating a modular and flexible programmingmethodologies for different systems application development approaches.For being able to reach these objectives it has been tried to minimize thedependencies to the firm and its processes by using dynamic programming. By theapproach and method described here, it is possible to revize the system softwareand database with minimum effort.,Keyword : Hierarchical order, Dynamic Programming, Disabled tracing,Information System