Gelibolu yarımadası tektonik çizgiselliklerinin uzaktan algılama ve CBS ile tespit edilmesi
Determination of tectonic lineaments of the Gallipoli peninsula by using remote sensing and GIS techniques
- Tez No: 295846
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir bölgedeki faylar gibi tektonik çizgiselliklerin belirlenmesinde, çok uzun zaman ve maliyet alan yatırımlar yerine, veri ve bilgi altyapısının uzaktan algılama ve CBS ile kurulması ve bütünleştirilmesi, geniş alanların aynı anda incelenebilmesi, afet yönetimi açısından büyük olanaklar sunmaktadır.Bu tezin amacı, tektonik çizgiselliklerin uzaktan algılama ve CBS teknikleri kullanılarak belirlenmesinde, gereksinilen veri altyapısının hassas olarak ve gereksinimleri karşılayacak şekilde hazırlanmasıdır. Hazırlanan altyapı örnek bir alanda denenmiştir.Gelibolu yarımadasının çizgisellikleri, 1/25000 ölçekli standart topoğrafik haritalar (ST) ve Landsat ETM+ uydu görüntüsü işlenerek, otomatik olarak belirlenmiş, sonuçlar uzman görüşü ile hazırlanan çizgisellikler ile karşılaştırılmıştır.Çalışmada öncelikle veriler ön işlemlerden geçirilmiştir. İkinci aşamada, inceleme alanının ST haritaları kullanılarak, sayısal yükseklik eğrilerinden Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) oluşturulmuştur. SYM kullanılarak gölgeli rölyef verileri türetilmiştir. CBS ortamında çeşitli yönlerde üretilen gölgeli rölyef verilerinden çizgisellikler bir uzaktan algılama yazılımı ile otomatik olarak çıkarılmıştır. Geometrik düzeltmesi yapılan uydu görüntüsün 5 ve 7. bantlarına yüksek geçirgenli filtre uygulanmış, gölgeli rölyef verilerine benze şekilde çizgisellikler otomatik olarak çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of tectonic lineaments such as faults in a region, instead of investments which are take long time and high cost, remote sensing and GIS offers great opportunities in terms of disaster management. Also remote sensing and GIS provide establishment and integration of data and information infrastructure, and examination of large areas.The aim of this thesis, to generate the data infrastructure in precision for determining the tectonic lineaments, by using remote sensing and GIS techniques. Infrastructure which is generated, was tested in a sample region. The lineaments of the Gallipoli Peninsula was determined automatically by processing 1/25000 scaled topographic standard maps and Landsat ETM satellite image. The results are compared with the lineaments which were previously performed by expert.Initially; the data were pre-processed in this study. In the second stage; digital elevation model (DEM) generated from the digitized contours by using standard topographic maps of the study area. Lineaments were automatically uncovered from hillshades that is produced in four different directions. A remote sensing software which is called PCI is used for this aim. Geometrically corrected satellite images were subjected to various image enhancement operations. To the 5 and 7 bands of Landsat ETM+ satellite image are applied high pass filters. And lineaments were derived.