Asansör paraşüt fren sisteminin modellenmesi ve simülasyonu
Modelling and simulation of elevator safety gear
  1. Tez No: 295847
  2. Yazar: KÜRŞAD CAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SAĞIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günlük hayatta yapılan kısa yolculuklarda asansörlerin önemli bir yeri vardır. Asansörler uzun zamandan beri çalışmaktadırlar ve uzun yıllardır işletim halinde oldukları halde hala en güvenilir yolcu taşıma araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu güven daha çok asansörlerin yapımında ve montajında alınmış güvenlik kurallarına dayanmaktadır. Asansörlerde kullanılmakta olan ve karşılaşılan ve en istenmeyen kaza olan asansörün kontrolsüz hızlanmasına karşı alınmış en büyük önlem paraşüt fren sistemi tertibatıdır.Bu çalışmada modern asansörlerde kullanılmakta olan kaymalı paraşüt fren sisteminin çeşitli koşullara göre modellenmiş ve matematiksel analizi yapılmıştır. Analizlerde yardımcı olarak MatLAB paket programından ve bu programın eklentisi Simulink programından faydalanılmıştır.Tezin birinci bölümünde asansörün bir tanımı yapıldıktan sonra ikinci bölümde asansörün tarihçesi ve gelişimi üzerinde durulmuştur, üçüncü bölümde asansörü oluşturan mekanik aksam anlatılmaya çalışılmış ve asansörlerde kullanılmakta olan paraşüt fren sistemleri ve bu sistemleri tetikleyen regülatörler incelenmiştir.Son bölümde tezin ana konusunu oluşturan kaymalı paraşüt fren sistemleri çeşitli yüklemeler ile oluşturulan senaryolar incelenmiştir. Kaymalı paraşüt fren sisteminde yay kullanımının sisteme olan katkısı incelenmiştir. Kaymalı fren ile birlikte iki kabin arasına sönümleyici takoz konularak bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlara bakılmıştır. Çalışmada elde edilen hız, zaman grafiği sonucu gerçek hayatta yapılmış olan testlerin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Son olarak müsaade edilebilir kütle konusu ele alınmış çeşitli senaryolar bakımından sistem araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Short travels, which are done in daily life takes much of man?s life. Although they are in operation for a long time elevators are still known as the safest transport vehicle. This trust is come from the safety regulations taken into consideration while building elevators. Safety gears are the major protection taken against extreme fail risks like uncontrolled motion of elevators.In this thesis progressive safety gears that are using in today?s elevators are modeled and mathematically analyzed for various conditions. MatLAB mathematical analyze program and its add on program Simulink is used for mathematical analysis.First part of thesis description of the elevator is done, in second part of the thesis history and development of elevators is mentioned, in third part of thesis mechanical components that form the elevator is described and safety gears and governor systems that are using with the elevators are described.On last part of the thesis progressive safety gears that are forming the main subject is analyzed. Usage of springs in progressive gear is analyzed. It is analyzed that if damping pads are used between two cabins of elevators with progressive safety gears what are the outcomes. Velocity, time graph which is a result of analyze of thesis compared with the actual test experiment results of the real life. And last system is examined for permissible mass subject for various events.