Parçacık sürü algoritmalarının mikrodalga kuvvetlendirici uygulamaları
Applications of particle swarm algorithms to the microwave amplifiers
  1. Tez No: 295845
  2. Yazar: UFUK ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalısmasında, günümüzün en popüler sezgisel optimizasyon algoritmalarından olan parçacık sürü optimizasyonu (PSO), mikrodalga mühendisliğinin en temel çalışmalarından olan mikrodalga kuvvetlendirici tasarımı ve aktif eleman modelleme uygulamaları için etkili bir yöntem olarak sunulmuş ve güncel uygulamalarla örneklendirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar şu şekilde özetlenebilir: (i) Bir mikrodalga transistörün küçük-işaret ve gürültü davranışları iki farklı PSO yaklaşımı ile modellenmiştir. (ii) Düşük gürültülü bir mikrodalga kuvvetlendirici tasarımı için tasarım hedef uzayı PSO algoritması ile elde edilmiş ve sonuçlar performans karakterizasyonu yöntemi ile doğrulanmıştır. (iii) Geniş bandlı düşük gürültülü bir mikrodalga kuvvetlendirici tasarımı gerçekleştirilmiştir. (iv) Bir mikrodalga FET transistörün çok hedefli modellemesi yapılmıştır.Çalışmada çok hedefli modelleme problemlerinin çözümü için PSO algoritması geliştirilmiş ve bu sayede literatüre çok hedefli optimizasyon problemlerinin başarılı bir şekilde üstesinden gelebilen bir algoritma tanıtılmıştır. Ayrıca, diğer uygulamalarda PSO yöntemi ile elde edilen sonuçlar, farklı gradyan temelli ve/veya sezgisel algoritmalar ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve PSO algoritmasının en önemli mikrodalga mühendisliği problemlerindeki başarılı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, particle swarm optimization, which is one of the most popular heuristic optimization algorithms, is presented as an effective method for microwave amplifier design and active device modeling applications and exemplified with recent applications. These works can be summarized as follows: (i) Small-signal and noise behaviors of a microwave transistor are modeled by discrete two PSO approaches. (ii) For a low-noise microwave amplifier, feasible design target space is determined by PSO algorithm and the results are verified with the performance characterization theory. (iii) An ultra wideband low-noise microwave amplifier design is performed. (iv) Multi-objective modeling of a microwave FET ise realized.In this work, PSO algorithm is modified for the multi-objective modeling problems and thus, a new algorithm, capable of overcoming the multi-objective optimization problems, is introduced. Furthermore, the results obtained by PSO method are compared with the ones obtained by gradient-based and/or heuristic algorithms and so, that is observed that PSO algorithm?s success in the most improtant microwave engineering problems.