Ürün yüzey hatalarının yayınım tabanlı görüntü işleme algoritmaları ile tespiti
Detection of product surface defects with diffusion based image processing algorithms
  1. Tez No: 295851
  2. Yazar: İSMAİL MACİT ZEKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında ürün yüzey hatalarının, Antigeometrik yayınım, Anizotropik yayınım ve Anizotropik yayınım için geliştirilen uyarlanabilir sabit ve değişken katsayılı yayınım yaklaşımları ile tespiti amaçlanmıştır. Anizotropik yayınım yaklaşımlarında, PM-1, PM-2, Charbonnier, Chao ve Tsai, FAB fonksiyonları kullanılmıştır. Yayınımın başlangıç yumuşatma ve keskinleştirme parametreleri, ilk olarak kullanıcı tarafından belirlenmiş, daha sonra istatiksel yöntemlere bağlı olarak ayarlanmıştır. Ayrıca, başlangıç parametreleri görüntüdeki piksellerin ortalaması ve standart sapmasına bağlı olarak iterasyon boyunca görüntüye uyarlanabilir olarak değiştirilmiştir. İterasyon sayısı, farklı ürün yüzeylerine göre kullanıcı tarafından seçilmiştir.Çalışmamızda, özellikle belirgin olmayan ürün yüzey hataları üzerinde çalışılmıştır. Bunun için veri olarak, daha önce literatürde kullanılan yüzey hataları temel alınmıştır. Daha sonra uyarlanabilir sabit ve değişken katsayılı yayınım yaklaşımları ve yaklaşımlar için, yetersiz aydınlatma altında alınan parke yüzey görüntüleri üzerinde uygulamalar yapılmıştır.Çıkan sonuçlar analiz edilmiştir. Fonksiyonların birbirlerine göre üstünlükleri ve eksiklikleri kıyaslanmıştır. Parke yüzeylerinde, uyarlanabilir değişken katsayılı yaklaşımı için PM' in 2. fonksiyonu seçilmiştir. Başlangıç parametrelerinin görüntüye uyarlanabilir olarak seçilmesiyle, zaman kaybının önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to detect surface defects of products using Antigeometric diffusion, Anisotropic diffusion and diffusion approaches which have constant and variable coefficients developed for Anisotropic diffusion. In the Anisotropic diffusion approaches PM-1, PM-2, Charbonnier, Chao-Tsai, FAB functions were used. The initial smoothing and sharpening parameters of diffusion approaches were firstly determined by the user and then those are adjusted based on the statistical methods. Furthermore, the initial parameters were changed as adaptive according to the mean and standard deviation of the pixels in the original image during the iteration. The number of iterations was selected according to different product surface by the user.In our study, especially it was studied to determine subtle defects on the product surface. For this, surface defects which previously used in the literature were taken as data. Then the applications are performed on parquet surface images taken under poor lighting for the adaptive constant and variable coefficients diffusion approaches.The results have been analyzed. Advantages and shortcomings of methods are compared to each other?s. On parquet surface, PM 's second function is selected for the adaptive variable coefficient-based approach. It was seen that this method gave similar results to the results of function classic diffusion approaches. With selecting the initial parameters as adaptive to the image, it was prevented loosing of time.