Rijit öteleme hareketine maruz mevcut bir yapının deprem performansının doğrusal olmayan yöntem ile belirlenmesi
Seismic performance evaluation for an existing building under rijid body movement
- Tez No: 295855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Deprem Yönetmeliğinde (TDY 2007), mevcut yapıların öngörülen tasarım depremi altındaki yapısal performanslarının değerlendirilmesi için doğrusal ve doğrusal olmayan teoriyi esas alan hesap yötemlerinin kullanılması önerilmektedir.Bu tezin amacı, şekil değiştirme esaslı değerlendirme yaklaşımının (performans yaklaşımı) deprem talep etkisi göz önünde bulundurularak TDY 2007' de genişçe yer verilen ?Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi'' kullanılarak yapı güvenliğinin belirlenmesidir. Bu bağlamda, İstanbul Ticaret Odası'na ait, bodrum kat + zemin kat + asma kat + 4 normal kat + çatı katından oluşan, ön cephesi yığma kargir, diğer kısımları betonarme karkas olan rijit öteleme hareketine maruz, Liman Han isimli taşınmaz örnek yapı olarak seçilmiştir.Tez içerisinde, TDY 2007 doğrultusunda ?Mevcut Yapıların Değerlendirilmesi'' hakkında genel bilgiler, mevcut yapı ile ilgili yapısal bilgiler, mimari ve kalıp planları, kesitler ile durum raporları (Geoteknik, Malzeme ve Yapı Raporu) hakkında bilgiler verilmiştir. Planda düzensizlik içeren yapının 3 boyutlu nümerik modeli oluşturulmuş ve doğrusal olmayan bir yöntem olan ?Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi? ile deprem performansı belirlenmiştir. Talep edilen sismik yer hareketi ve modal kapasite eğrisinin birleştirilmesi ile hedef yer değiştirme sınırı elde edilmiştir. Bu sınıra karşı gelen hasar dağılımı sonucunda yapının performans seviyesi belirlenmiştir. Son olarak bina analiz sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Turkish Seismic Code (2007), linear and nonlinear assessment procedure can be used in order to evaluate earthquake performance for an existing structures. More accurate results can be acheived in the nonlinear analysis.The aim of this thesis is to investigate the seismic performance for an existing building according to incremental equivalent earthquake load method widely mentioned in Turkish Seismic Code (2007). To achieve this, historical concrete building which has rigid body movement namely“Liman Han”has chosen as a sample.In this thesis, structural features about existing building, architectural plans, geotechnical, material and structrual reports, and general knowledges about evaluation algorithm acording to Turkish Seismic Code (2007) are given. Numerical model in 3D is setup for the structural analysis of the existing building. Incremental equivalent seismic load method are used in the three dimensinol nonlinear analysis. Seismic performance of an existing building is then accomplished using nonlinear method mentioned above. Target displacement is achieved by combining seismic demand and modal capacity curves. Finally, structural seismic performance is achieved.