Rijit ötelenme hareketine maruz mevcut dolgu duvarlı bir yapının deprem performansının artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile belirlenmesi
Determination of the performance level using pushover analysis of a structure with infill walls under seismic and translational motion effects
  1. Tez No: 295856
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde mevcut binaların deprem güvenliğinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi deprem mühendisliğinin önemli konularından biridir. ''Performansa Göre Tasarım'' kavramı birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de mevcut bina değerlendirilmesinde kullanılan önemli bir kavramdır. Yapısal hesaplamalarda, dolgu duvarlar, esas taşıyıcı elemanlar olarak düşünülmediğinden nadiren dikkate alınırlar.Dolgu duvarların hesaplarda ihmal edilmesinin veya dikkate alınmamasının sebebi, dolgu duvarların yatay rijitliğe ve yapının doğrusal olmayan davranışına etkisini elastik ötesi gerçekçi ve pratik bir şekilde ifade eden bir sayısal modelin bulunmamasıdır. Bununla birlikte bina hesaplarında yalnız çerçeveden oluşan yapının periyodunun mu, yoksa dolgu duvarlarla rijitlendirilmiş yapının periyodunun mu alınması gerektiği de önemli bir sorundur.Bu çalışmada, dolgu duvarların bina yatay rijitliğine etkisi, eşdeğer basınç çubukları ile dikkate alınmıştır. Ayrıca, Dolgu duvarlardaki mevcut boşluklar mimari projeye uygun olarak analiz modeline yansıtılmıştır. Eşdeğer basınç çubukları sadece basınç kuvvetine maruz kalacağı için analiz esnasında eşdeğer sanal basınç çubuklarında oluşan gerilmeler kontrol edilerek bu çubukların sadece basınç gerilmesine maruz kaldığından emin olunmuştur. Yapılan analizler sonucunda dolgu duvarların seçilen örnek yapı için serbest titreşim periyodunda %78 oranında azalmaya neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the seismic safety determination and evaluation of existing buildings becomes one of the important issues of earthquake engineering. ''Performance Based Design concept, becomes an essential concept used in evaluation of existing buildings in our country, as in many countries.The infill walls are rarely included in numerical analysis of reinforced concrete buildings, since they are generally considered as non-structural components. The reason of this is that there is no any practical and accurate numerical model reflecting its contribution to the lateral rigidity and nonlinear behaviour of the structure. It is significantly important to decide which structural model?s fundamental period should be taken into account for the analyses, the bare frame?s or the infilled frame?s?In this thesis, the stiffness of the infill walls are modeled using equivalent compression struts. Besides, all the gaps in infill walls is considered in the numerical model as in the architectural project. Since they can only take compressive stresses, the stresses on the equivalent compression struts was checked during analysis. As a result of the structural analysis of the sample building, 78% decrease in the period of free vibration was achieved.