MEMs ivme sensörlü ataletsel seyrüsefer sistemi için arayüz tasarımı
The design of an inertial navigation system by means of MEMs-based accelaration sensors
  1. Tez No: 295858
  2. Yazar: DOĞAN AYDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASFİ EMRE ÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri (Inertial Navigation System - INS), uçuş bilgilerinin elde edilmesi açısından, hava araçlarında geniş çaplı olarak kullanılmakla beraber, daha ucuz maliyet amacıyla, bu cihazların jiroskop tabanlı olanları yerine, mikro elektromekanik sistemler (Mİcro Electromechanical Systems - MEMs) kullanılarak tasarlanması üzerine çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır. Bu sayede sağlanacak maliyet düşüklüğü ve boyut küçüklüğü, yer araçları dahil olmak üzere, farklı uygulamalara da kapı açmaktdır. Bu araştırmada, MEM tabanlı ataletsel seyrüsefer sistemlerinin tasarım değişkenleri üzerine benzetim çalışması yapılarak, farklı tasarım değişkenlerinin girilebileceği bir tasarımarayüzü oluşturlması amaçlanmaktadır. INS'lerde kullanılan MEMs'lerin, INS üzerindeki konumlandırılmalarından kaynaklana geometrik hataların ve algılayıcının kendi iç hatalarının sebep olduğu açısal ve doğrusal konum hatalarının asgariye indirilmesi bu çalışmanın konuları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Although, gyro-based inertial navigation systems (INS) is extensively used on air vehicles in order to obtain flight information, MEMs-based INS (GF-INS) has beenstudied exponentially to reduce the cost of these devices in recent years. Resulting cost-effective and small design of INS sensors would lead to extended usage of the sensors covering land vehicles. In this research, design parameters of the INS systems,specifically, the ones that are related to the MEMs sensors, their location and directions on an INS, are aimed to be optimized so that several near-ideal systems can be realized and the systems trials can be performed. Simulation studies aim to minimize the effects of the MEMs locational, directional and internal errors on the overall INSsystem.