Güç transformatörleri ve harmoniklerin incelenmesi
Power transformers and investigation of harmonics
  1. Tez No: 295862
  2. Yazar: YAŞAR BEYAZIT YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Güç transformatörleri enerji iletiminde en önemli bileşenlerden biridir. Burada da güç transformatörlerinde önemli olan temel prensipler ve harmonik konusu işlenmiştir.Güç transformatörleri sürekli olarak sorunsuz bir şekilde çalışması iletim sistemimizde arz güvenliliğinin devamlılığı ve kararlılığın sağlanması bakımından önem arz etmektedir.Bu nedenle transformatörlerin temel prensiplerini iyi anlamak gerekmektedir.Bu tezde çeşitli bağlantı şekillerindeki güç transformatörlerinde oluşan harmonik gerilimleri, akan harmonik akımları ve bunların etkileri, eşdeğer devresi, ototransformatörler, güç transformatörlerinde uyartım, sıra dizi akımları ve eşdeğer devreleri, devreye girme anında oluşan devreye girme akımları anlatılmıştır.Anlatılan harmonik konusu ile ilgili mevcut çalışmakta olan bir güç transformatöründen ölçümler alınmış, fabrika test verilerinden elde edilen değerlerle güç transformatörünün eşdeğer devresi çıkartılmış ve bu eşdeğer devre kullanılarak güç transformatöründe harmoniklerin simulasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Power transformers are one of the most important components of power transmission. Basic principles and harmonics, which is important for power transformers have been subjected.Seamlessly work of power transformers is important for our transmission network to continuity of supply safety and ensure stability Therefore basic principles of transformers need to be understood.In these thesis; for different connection types of power transformers, voltage and current harmonics and effects of these, equivalent circuits, autotransformers, excitation of power transformers, sequence currents and sequence equivalent circuits and inrush currents have been explained.Power transformer equivalent circuit obtained from experimental values, measurements taken from power transformer which is now on use and a simulation of harmonics has been made with this measurement results on a simulation model of power transformer.