Enerji sistemleri üzerindeki nonlineer yüklerin etkileri ve alınabilecek önlemler
- Tez No: 56346
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Elektrik enerji sistemlerindeki büyüklüklerin sinusoidal olduğu, bir başka deyişle yüklerin lineer olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, özellikle son yirmi yılda yarıiletken teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak, enerji sistemlerinde nonlineer yüklerde artış gözlenmektedir. Bunun sonucu, sistem üzerindeki harmonik etkinliği de artacaktır. Enerji sistemleri üzerinde harmoniklerin incelenmesi uzun yıllara dayanır. Daha 1920'li yıllarda sinüsten ayrılmış akım ve gerilimlerin iletim hatları üzerinde oluştuğuna tanık olunmuştur. Elektrik tesislerinde güç elektroniği elemanlarının yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması, harmoniklerin hızla artmasına yol açmıştır. Buna paralel olarak enerji tesislerinde ve tüketicilerde harmoniklerin sebep olduğu olumsuz etkiler ve arızalarda meydana gelen artış, harmonikleri ve yol açtığı problemleri güncel bir konu haline getirmiştir. Bu çalışmada ilk olarak harmoniklerin dalga şekilleri, çıkış sebepleri, harmonikleri meydana getiren yükler ve bunların güç sistemlerinde meydana getirdiği tesirler incelenmiştir. Daha sonra harmoniklerle ilgili matematiksel bağıntıar verilmiş, enerji sistem elemanlarının (transformatörler, hat asenkron motorlar) sinusoidal olmayan akımlar için modellemesi yapılmıştır. Son bölümde ise harmonik etkinliğinin azaltılması ve fıltreleme konusuna değinilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In studies of electric power systems, quantities of system-i.e. load currents are assumed to be linear. However, the number of nonlinearities in power systems increase, depending on development of SCR' s technology, especially since 1970 s. Hence, also effects of harmonics upon the system will increase. The problem of power system harmonics is not new. Utilities recognized that distorted voltage and current waveforms were observed on transmission lines in the 1920 s. İn recent years, the increasing of uses of power electronics elements has been caused the increase in harmonics fast. On the other hand, the increase in undesired effects and faults caused by harmonics in power foundations and consumers has made them and their causing problems an important updated matter. İn this study, firstly, the harmonics waveforms, the sourcing reasons, loads which cause the harmonics and their effects causing the powers systems are researched. Secondly, mathematical relations association with harmonics are given and the mathematical modelling of system's elements such as transformer, line, syncronous motor are built for nonsintisoidal currents. İn the last chapter, the subject of reducing the effectivnees of harmonics and filtering are mentioned briefly. VII