PV sistemlerin teorik ve dizayn parametrelerinin optimizasyonu
Theoretical and design parameter optimization of PV systems
- Tez No: 295876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı PV sistem enerji üretimindeki hesap sürecinin teorik açıdan incelenmesi ve PV sistem enerji üretimi hesap sürecindeki adımların ortaya konulup her adımda kullanılabilecek matematik modellerin araştırılması ayrıca parametrik değişkenliğin farklı çıktılar üzerindeki etkisinin gözlemlenmesidir.Çalışmada öncelikle temel kavramlar ele alınıp modellerde kullanılan parametreler tanımlanmıştır. Sonrasında güneş radyasyonu modelleri belirli gruplar altında incelenmiştir. Bu modellerin kombinasyonu ile PV sistem enerji üretimini aylık ve yıllık toplam bazda hesaplayan algoritma ortaya konulmuştur. Bu algoritmada kullanılabilecek 77 farklı model kombinasyonunun aylık toplam bazda çıktıları, Arçelik ? LG' de kurulu PV sistemin 1 yıl boyunca kaydettiği aylık bazda toplam datalar ile karşılaştırılıp en iyi model kombinasyonu ve kombinasyonları belirlenmiştir.Bununla birlikte model kombinasyonunu oluşturan modellerin PV sistem üretilen enerji çıktısına etkisi gözlemlenmiş ve majör modeller belirlenmiştir. Belirlenen en iyi model kombinasyonu ile de parametrik optimizasyon yapılarak, yüzey eğim açısındaki değişkenliğin difüz, direkt, yansıyan radyasyon bileşenlerine ve aylık, yıllık toplam enerji üretimine etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This article is a report on theoretical review of mathematical models, defining calculation steps of calculation process of PV system energy production and observing the effect of parametrical variability.A review on basic definitions was done for this work. Afterwards, solar radiation models are examined on defined groups. An algorithm is generated which calculates monthly and yearly PV system energy production with combination of these models. Total of 77 model combination outputs are calculated on monthly and yearly sums which are compared with 1 year output energy production of Arçelik ? LG PV system and with this comparison best model combination and combinations are determined.Also, the effect of models, which are included in model combinations, on PV system energy production is observed and significant models are determined. By using the best model combination parametrical optimization is done which includes observing the effects on diffuse, direct, reflected components and monthly, yearly sums of energy production.