Ticari araçlarda frenleme dinamiği ece regülasyonları kapsamında test ayrıntıları
Braking dynamics of commercial vehicles test details according to ece regulations
  1. Tez No: 295878
  2. Yazar: ÖZGÜR EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fren sistemi, hayatımızın bir çok alanında vazgeçilmez olan karayolu taşıtlarının ani durumlarda veya sürücünün istekleri doğrultusunda taşıtın yavaşlatılması, durdurulması veya hareketsiz tutulması için kullanılan düzenekler bütünüdür. İnsanların can ve mal güvenliği için çok önemli bir yere sahip olan fren sistemi, özellikle yük ya da yolcu taşıma amaçlı kullanılan ağır ticari taşıtlarda mümkün olduğunca taşıt stabilitesini koruyacak, en kısa zamanda ve mesafede taşıtı emniyetli bir şekilde yavaşlatacak veya durduracak şekilde tasarlanmalıdır.Bu çalışmada, ağır ticari taşıtların fren sistemleri tasarımında gözönünde bulundurulan temel kriterler paylaşılmış, Avrupa Topluluğu ve Birleşmiş Milletler yöenetmeliklerinde fren sistemleri ile ilgili yer alan tanımlamalar, sınıflandırmalar ve çeşitli sınıf taşıtlar için öngörülen sınır değerler ele alınmıştır.Ülkemizde ?Belirli Motorlu Taşıt Sınıflarının ve Römorklarının Frenleme Düzenekleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (71/320/AT)? 2002 yılında resmi gazatede yayımlanmış ve 2004 yılından itibaren üretilen taşıtları kapsayacak şekilde yürürlüğe girmiştir.Belirtilen yönetmelikte, fren sistemi, haraket halindeki bir taşıtın hızını kademeli olarak azaltmak veya tamamen durdurmak veya hareketsiz bir taşıtın hareket etmesini önlemek için kullanılan kısımların kombinasyonu şeklinde tanımlanırken, fren sisteminin; fren kumandası, aktarma ve tekerlek freninden oluştuğu belirtilmektedir.Ayrıca ilgili yönetmelik ve regülasyonlar içeriğindeki pratik test yöntemleri ve örnek araçlar için fren performans değerleri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Road vehicles are widely used and inevitable for human life. Brake system, which is indispensable in our lives in many cases, is a set of mechanisms used to keep road vehicles still, slow down, or stop. People have a very important place for the safety of life and property of the brake system, especially in heavy commercial vehicles used for transporting cargo or passengers as possible to protect the stability of the vehicle, the vehicle is within a short time and should be designed to stop or slow down safely.In this study, taking into account the design of brake systems for heavy commercial vehicles held shared the basic criteria of the European Community and the United Nations in brake systems and related definitions, classifications and the limits prescribed for vehicles of various classes are discussed.In the mentioned regulation, brake sytem means; the parts which the forces opposing the movement of the vehicle develop. It may be friction brake (when the forces are generated by the friction between two parts of the vehicle moving relatively to one another); an electrical brake (when the forces are generated by electromagnetic action between two parts of the vehicle moving relatively but not in contact with one another); a fluid brake (when the forces are generated by the action of a fluid situated between two parts of the vehicle moving relatively to one another); or an engine brake (when the forces are derived from a controlled increse in the braking action of the engine transmitted to the wheels)