Dersliklerin akustik performansında, iç yüzey gereçlerinin etkinliğinin saptanması
Determining the effects of the inner surface materials on the acoustical performance of classrooms
- Tez No: 295879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YÜĞRÜK AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir hacmin, akustik açıdan en önemli belirleyicilerinden biri, büyüklük ve biçiminin yanı sıra, o hacimde yer alan her türlü nesne, yüzey ve birimler ile doğrudan ilişkili olan toplam ses yutuculuğudur. Uygulamaya dönük olarak ele alındığında ise, işitsel açıdan önemli hacimlerin iç yüzeylerini oluşturan malzemeler, akustik koşulların oluşturulmasında öncelikli etkenlerdendir.Günümüzde, hacmin akustik açıdan iç tasarımı ve giydirilmesi, yapım aşaması tamamlanmış ve kullanıma açılmış çoğu mekânda bilinçsizlik, ekonomik yetersizlik ve benzeri nedenlerden ötürü göz ardı edilebilmekte ya da yeterli ilgiyi görememektedir. Bu tez ile akustik tasarımda büyük önem taşıyan iç yüzeylerin, akustik açıdan uygun olarak giydirilmiş, giydirilmemiş ve mevcut durumlarının, o hacmin işitsel konfor koşulları üzerinde ne denli büyük etki yarattığının somut olarak ortaya konulması amaçlanmıştır.Tez kapsamında YTÜ Yıldız Kampüsü'nde yer alan üç derslik örnek olarak değerlendirmeye alınarak, farklı özellikteki iç yüzey gereçleri ile kaplanmış olan hacimlerin akustik yeterlilik durumları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda getirilen önlemlerin dersliklerin tasarım aşamasında uygulanmasının, sonradan ortaya çıkabilecek iyileştirme gereksinimleri nedeniyle teknik, ekonomik ve iş gücü yükünün azalmasını sağlaması açısından yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important indicators of the room?s acoustical performance is the total sound absorption which is directly related with the surfaces, objects and individuals in the room besides the size and shape. In practice, the materials composing inner surface of the room have primary importance among all other factors.Nowadays, acoustical design and inner surface material are not taken into consideration in many places because of lack of awareness, economic problems etc. In this thesis, it was aimed to state the effects of furnished, unfurnished and present situations of inner surfaces on acoustical condition of the place.Within the scope of this thesis, three classrooms at the Yıldız Campus of YTU were used as application places, and acoustic efficiency of rooms furnished with different inner surface materials was investigated and evaluated. It is thought that the use of measures obtained from this study at the design phase of the classrooms will be beneficial for the reduction of the technical, economical and workforce burden that will be incurred due to the required renovations.