Slot-coupled microstirip circular patech antenna
Yarık beslemeli dairesel mikroşerit yama anten
- Tez No: 29588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZ YARIK BESLEMELİ DAİRESEL MİKROŞERÎT YAMA ANTEN AKGÜL, Ertuğrul Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dair Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Gülbin Dural Ocak 1993, 93 sayfa Bu çalışmada, yarık beslemeli dairesel mikroşerit anten oyuk modeli kullanılarak incelenmiştir. Yama altındaki alan dağılımı resonans modları cinsinden elde edilmiştir. Yaklaşık bir model kullanılarak yarıkta oluşan akım dağılımı gösterilmiştir. Tüm yapı üst yarı uzaya yama ile toprak yüzeyi arasındaki açıklıktan yayılma yapmaktadır. Yayılma yapan açıklık boyunca oluşan akım dağılımı elde edilmiş, daha sonra uzak alan ifadeleri bu akımdan, vektör elektrik potansiyeli kullanılarak çıkarılmıştır. Tüm yapının giriş empedansı da oyuk modları cinsinden ifade uzak alan dağılımının bir FORTRAN programı üretilmiş olup, kazancı, polarizasyon dağılımı gibi özellikleri çeşitli ölçümlerle alınmıştır. ve deneysel çalışmanın karşılaştırılması da edilmiştir. Antenin hesaplanması için geliştirilmiştir. Anten uzak alan dağılımı, temel Teorik yapılmıştır,Teorik ve deneysel çalışmanın karşılaştırılması da yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Mikroşerit Antenler, Mikroşerit Anten Beslemeleri, Mikroşerit Yama Anten, Dairesel Yama Anten, Oyuk Modeli Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.04.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SLOT COUPLED MICROSTRIP CIRCULAR PATCH ANTENNA AKGÜL, Ertuğrul M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assist.Prof.Dr. Gülbin DURAL January, 1993, 93 pages In this study, a slot-coupled circular microstrip patch antenna is investigated using the cavity model. The field under the patch is obtained in terms of cavity modes. An approximate uniform current model is utilized to represent the slot. The structure radiates to the upper half space by means of the aperture between the patch and the ground plane. The current distribution along the radiating aperture is obtained and the far fields are then derived from this current using the electric vector potential. The input impedance of the structure is also expressed in terms of the cavity modes. A FORTRAN program has been developed to compute the far field distribution of the antenna. A slot -coupled circular patch antenna has been designed and realized to operate at 2 GHz. Computed and measured far field distributions are compared. Keywords : Microstrip Antennas, Microstrip Antenna Feeds, Microstrip Patch Antenna, Circular Patch Antenna, Cavity Model 111Science Code : 609.04.01