Kapalı yüzme havuzlarında ısı ve kütle transferi hesaplarının yapılması
Heat and mass transfer calcultions in indoor swimming pools
  1. Tez No: 295882
  2. Yazar: HASAN KESİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. DERYA B. TÜMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kapalı yüzme havuzlarında ısı transferi ve kütle transferi hesapları çeşitli normlarda araştırılmış ve sonuç olarak değişik durumlar için formüller verilmiştir. Bu çalışmaların dışında bazı makalelerde bu konuya farklı ifadelerle yaklaşımda bulunulmuştur. Sözkonusu ifadelerin gerçek bir durumdan alınan değerler ile karşılaştırılması yapılması hedeflenmiştir.Kapalı havuzlarda kontrol edilmesi gereken en önemli parametreler su ve ortam sıcaklığı ve havuz holünün bağıl nemidir. Yapılan çalışmalarda ortam havasının ve suyun sıcaklığının sabit tutulması için ısı transferi hesapları ortaya konmuştur. Ayrıca havuz yüzeyinden oluşan kütle transferi miktarı için çok farklı ampirik ifadelere başvurulmuştur.Bu çalışmada yukarıda bahsedilen ısı transferi ve kütle transferi problemlerine dair daha önce verilen ifadeler birbirleri arasında karşılaştırılacaktır. Ayrıca mevcut bir kapalı yüzme havuzu tesisinden alınan ölçümler ile bu ifadelerin tutarlılığını da sorgulama fırsatı edinilecektir.Gerçek bir tesisden alınan ölçümler ile bu ifadeleri karşılaştırdığımızda verilen ifadelerin gerçek değerlerin %80 ile %150 arasında üstünde kaldığı sonucu görülecektir.
Özet (Çeviri)
In indoor swimming pools heat and mass transfer calculations have been researched by different norms and for different conditions formulas have been preffered. Other then these norms , in some articles different type of expressions used to approach to this phenomena. İn this thesis these expressions were compared with the measurement that were taken from a real facility.The most important parameters that have to be controlled in an indoor swimming pool are pool water and room air temperature , room air relative humidity .İn researches heat transfer methods obtained for keeping room air and pool water temperature constant.Also there are different types of emprical expressions mentioned for the mass transfer from the pool water surface.İn this work the expressions that are obtained to express heat and mass transfer calculations will be compared to each other , also will have the chance to compare these methods with the measurements taken from an indoor swimming pool to mention the analogy between real measurements and theorical calculations.As a result we will see that datas colected from calculation of given expressions are mostly overpredicted in the range of %80 ~%150 from the real measurements.