Alüminyum eloksal çamurunun hazır beton katkı malzemesi olarak değerlendirilmesi
Evaluation anodising sludge by participating in ready-mixed concrete
- Tez No: 295888
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Alüminyum eloksal (anodik oksidasyon) işlemi metal yüzeyinin korozyona ve aşınmaya karşı dirençli olması için uygulanan yüzey işlemidir. Alüminyum eloksal işleminde tesis atıklarının büyük bölümünü eloksal çamuru oluşturur. Eloksal çamuru, yüksek Al metal içeriği nedeniyle değerlendirilmeye uygun bir atıktır ve bu sayede çamur içerisinde ihtiva eden Al ve Al bazlı bileşikler çamur içeriğinin zarar vermeyeceği uygun alanlarda kullanılarak değerlendirilebilir.Hazır beton ve çimento sanayi eloksal çamurunun değerlendirilmesi bakımından uygun bir alan olmuş ve bazı araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda beton içerisine katılan eloksal çamuru, çimentonun bileşimine uygun bileşime sahip olmalı ve katkı oranı çok iyi ayarlanmalıdır. Böylece betonun bazı değerlerinde yükselme ve iyileşme gözlemlenebilir.Bu tez çalışmada eloksal çamuru beton içerisine belirli oranlarda karıştırılmış ve %2, %3, %4, %5 ve %6 karışım oranına sahip olan numunelerin; mekanik özellikleri, korozyon direnci ve mikro yapıları incelenerek araştırılmıştır. 28 gün sonunda 45,3 MPa maksimum basma dayanımını veren numune, çimento ikame oranının %5'i kadar eloksal çamuru içeren E5 numunesidir. Eloksal çamuru katkısı numunelerin aderans dayanımlarının artmasına sebep olmuştur ve en iyi aderans dayanımını 28 gün sonunda 4,62 Mpa ile %6 eloksal çamuru içeren E6 vermiştir. Hızlandırılmış korozyon deneyine tabi tutulan numunelerinin 90. gün sonunda, kontrol numunelerine göre daha az korozyona uğradığı tespit edilmiş, %5 ve %6 eloksal çamuru içeren numunelerin diğer numunelere göre korozyona karşı daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir ve mikroyapı incelemeleri de bu sonucu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum anodizing (anodic oxidation) process, the metal surface against corrosion and wear resistant surface applied to the process. Anodized aluminum anodizing sludge creates a large part of the process plant tailings. Anodizing sludge, due to the high content of Al metal in a proper evaluation of the sludge is the waste and thus containing Al and Al-based compounds can be evaluated using the mud content will not harm the appropriate areas.Ready-mixed concrete and cement industry has been done a field for anodizing sludge evaluation, and has been some research . Anodising sludge as a result of participating in this research into concrete, cement composition and the rate of contribution should be a very good set with the appropriate composition. Advancement and improvement in some of the values observed in the concrete.This thesis study, anodic oxidation and sludge in concrete mixed with certain proportions of 2%, 3%, 4%, 5% and 6% of the samples with the mixture ratio, mechanical properties, corrosion resistance and micro-structures were investigated by examining the. The maximum compressive strength of 45.3 MPa after 28 days, up to 5% of the anodising sludge containing cement replacement rate, gave E5. adhesion strength of the samples led to an increase in the contribution of anodizing sludge. The best adhesion strength of 4.62 MPa after 28 days with anodizing sludge containing 6%, E6 has. Samples subjected to accelerated corrosion experiment after 90 days, less subject to corrosion than the control samples were identified, containing 5% and 6% anodizing sludge samples were found to be more resistant to corrosion than the other samples, and microstructural studies have confirmed this result.