Seyfi Arkan monografisi
Monography of Seyfi Arkan
  1. Tez No: 295893
  2. Yazar: BANU ÖZLEM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TANJU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
Bu çalışmada amaç, Seyfi Arkan ile ilgili `tüm' verilerin biraraya getirilmesi ve böylelikle Arkan hakkında ileride yapılacak çalışmalara bir altlık oluşturulmasıdır. Fakat sırf bu `biraradalığın? da kendi ?anlatısını? oluşturduğu gözden kaçırılmamalıdır.Öncelikli olarak Arkan'ın ürettiği işlere ulaşılmaya çalışılmış, yapı ve projeleri yayınlandığı ilk haliyle çalışmaya aktarılmış, çoğu zaman tanıtıcı fotoğraflar, dönemin mimari anlatım dilini aktarabilmek adına ilk basıldıkları şekliyle sıralanmışlardır. Tırnak içinde verili tüm metinler, yazıldığı ilk hali ile aynen kullanılmışlardır. Arkan'ın kendi yayını olan `broşür' hem Arkan'ın kendi yayını olması açısından, hem de zaten yayınlandığı gerekçeyle, Arkan'ın ürettiği işlere ilk ağızdan ulaşılmasını sağlayan bir malzeme olarak çalışma için önemli olmuştur.Arkan hakkında yapılmış tez, basılmış kitap ve makaleler öncelikle, hem çalışmanın odağını oluşturan Arkan yapı ve projeleri, hem de mimar hakkında ne sıklıkla çalışıldığı, hangi zamanda Arkan hakkında iş üretildiği bilgisi adına yaralanılmıştır. Mimarlar Odasının 2010 yılında İstanbul'da düzenlediği Seyfi Arkan Anma Sempozyum'undan, özellikle 1955 sonrası Arkan yapı ve projelerine ulaşma olanağı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is collecting `all? data about Seyfi Arkan and building a scientific base for further studies on Arkan and his work. But this collecting?s own narration must be watched closely, too.The method of the study is determining the original data about Arkan?s buildings and projects and arranging visual and textual material in primary sources for revealing the language of architectural narration and representation of Arkan?s era. Especially, Arkan?s `brochure? is important because of being his own publishing and a material belonging to a primary source.The thesis, books and articles on Arkan and his work were applied for finding the information, which expresses the density of the studies about him. Data about Arkan?s post-1955 buildings and projects were accessable via Seyfi Arkan Symposium organized by the Chamber of Architects in Istanbul (2010).