Mağaza yeri seçimi problemine coğrafi bilgi sistemleri tabanlı bir çözüm yaklaşımı ve uygulaması
A geographic information system based solution approach for the retail store selection problem and its application
- Tez No: 295901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYDA GÜNGÖR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Mağaza yeri seçimi problemi, rekabetin geliştiği ve en küçük avantajın büyük önem taşıdığı günümüz iş dünyasında, çözümü karşılığında maddi bir karşılık elde edilebilecek türden, güncel bir problem olduğundan bu konuya çok farklı disiplinler ilgi duymuş ve her disiplin sahip olduğu bakış açısı ölçüsünde bir çözüm yaklaşımı getirmiştir. Farklı tekniklerin problem çözümünde birlikte kullanılmasının önerilmesi, farklı disiplinlerin güçlü yanlarının problem çözümünde kullanılmasını amaçlamaktadır.Problemin çözümü için farklı teknikler kullanılabilmektedir. Bu farklı tekniklerin bir sistem içerisinde sorunsuz şekilde çalışması ve en uygun çözümü verebilmesi için bir çözüm yaklaşımı geliştirilmesi gereklidir. Bu bağlamda, mağaza yeri seçimi probleminin çözümüne yönelik olarak dört aşamalı bir çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Her adım problemi oluşturan sorulardan bazılarına yanıt aramakta ve bu cevap arayışında farklı tekniklerin yeteneklerinden faydalanılmaktadır. Önerilen çözüm yaklaşımının son aşamasının çıktısı, verilen karar olarak ortaya çıkmaktadır.Önerilen çözüm yaklaşımı, bebek ürünleri perakendeciliği yapan bir firma için uygulanmıştır. Gerçekleştirilen ve adımları ayrıntılı olarak tez kapsamında ifade edilen uygulama sonucunda var olan mağaza alternatifleri arasından en uygun olanının seçilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The retail store location problem has attracted various disciplines since it is a contemporary problem which has a noteworthy economic return when it is solved in todays competitive bussiness environment. Every discipline has brought about its own solution with respect to its point of view. The proposal of using various techniques in the solution of the problem, aims at using the strong specialities of each discipline in problem solving.There are many different techniques that can be employed in for solving the problem. It is neccessary to develop a solution approach for the problem-free working of the various techniques within a particular system and for reaching the optimal result.In this context, a four-step solution approach has been developed for the retail location problem. Every step seeks answers to some of the questions composing the problem and with this objective it is benefitted from the advantages of each different technique. The output of the fourth step of the proposed solution approach comes out as the best choice.The proposed solution approach has been applied to a firm which focuses on baby products. As a result of the implementation whose steps have been denoted within the context of the thesis the best retail store location has been selected among different alternatives.