Harmonikleri filtreleme yöntemleri ve kompanze edilmiş bir sistemin yük akış analizi
Methods of harmonıc fılterıng and load flow analysıs of a compansated system
  1. Tez No: 295900
  2. Yazar: KADRİ EFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kalite, hayatın her alanında karşımıza çıkan ve hayat standartlarını belirleyen en önemli faktördür. Günümüzde enerji kaynaklarının sınırlı oluşu, mevcut sistemleri yürütmede karşılaşılan yüksek maliyetler, yenilenebilir enerji türlerinden yeterli seviyede yararlanılamaması, enerji sektöründe kaliteyi popüler hale getirmiştir. Her ne kadar enerji üretimindeki bazı problemlerin önüne geçilse de enerji, özellikle tüketici tarafına verimsiz ulaştığında sistemde birçok problemler meydana gelecektir.Harmonik problemleri ve tüketicilerin reaktif güç ihtiyacı, kaliteli bir enerjiyi engelleyen en büyük faktörlerdir. Özellikle ciddi harmonik mertebelerinin olduğu sistemlerde yapılan yanlış kompanzasyon sistemleri, daha ciddi tehlikelere yol açmaktadır.Bu çalışmada, enerji kalitesinin önemi ve gerekliliği tartışılmış, enerji kalitesi problemlerinden harmonikler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonraki bölümde, reaktif güç ihtiyacını karşılamak için yapılabilecek uygulama çeşitleri anlatılmış, ve bu uygulama çeşitleri örnekler ve detaylı analizlerle karşılaştırılmıştır. Bu uygulamalarda sıkça yapılan hatalara dikkat çekilmiştir.Son olarak, kompanzasyon sistemi bulunmayan ve yeterli miktarda kompanzasyonu bulunan bir tek hat şeması üzerinde yük akış analizi yapılmış, analiz sonuçları elektriksel büyüklükler ve maliyet olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality is the most important parameter in human life that clarifies the standards of living. Because of limited energy sources, high costs of processing of existing energy sources and insufficient using of renewable energy sources, the energy quality has been the most popular sector. Whereas some problems in production of energy solved, there will be lots of serious problems if the energy reaches consumers ineffectively.Harmonic problems and necessity of reactive power are the toughest factors which do not allow using qualified energy. Especially, in the power systems which have the highest harmonic levels, incorrect compensation systems cause more serious problems than non-compensated systems.In the first section of this study, types of applications for responding to reactive power are detailed. Furthermore, these applications are analyzed and compared according to results of analysis. Moreover, there is also drawn attention to incorrect applications of compensated systems.At the end, load flow analysis is made for non-compensated and compensated system, respectively. Then, analysis? results are examined and compared as financial and electrical datas.