Analitik hiyerarşi süreci yöntemi ile süpermarket kuruluş yeri seçimi
Choosing of supermarket location with anaytical hierarchy process
- Tez No: 220915
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Perakende mağaza kuruluş yeri seçimi, perakendecilik yönetimi stratejilerinin en önemli ögeleri arasındadır ve işletmenin başarısını etkileyen en kritik faktörlerdendir. Bir perakende mağazanın yeri, mağazanın satışları ve kârı üzerinde önemli ölçüde etkilidir ve bu nedenle mağazanın başarısı açsından hayati önem taşımaktadır. İyi bir konumlanma çoğu zaman yönetim hatalarının telafi edilmesi anlamına gelmekle birlikte, kötü bir konumlanma en yetenekli girişimcilere bile ciddi anlamda zorluklar çıkarabilmektedir. Bu nedenle, kuruluş yeri dikkatle seçilmelidir. Çeşitli ekonomik ve teknik faktörler ile kurulacak işletmenin çalışma konusu ve büyüklüğü göz önüne alınmalı, seçilmesi düşünülen çeşitli kuruluş yerlerinin özellikleri birbiriyle karşılaştırılmalıdır.Bu çalışmada süpermarketler için kuruluş yeri seçimi konusu incelenmiş ve son yıllarda kullanımı hızla artan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS)'nin, perakendeci mağaza kuruluş yeri seçiminde kullanılması anlatılmıştır. Çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan AHS yöntemi, problemi kendi içinde küçük parçalara ayırdıktan sonra, karşılaştırılan iki elementin, aralarındaki önemini ve bu önemin ne kadar olduğu yargısını belirleyen bir yöntemdir. Hem nitel, hem de nicel faktörlerin değerlendirilmesine olanak tanımaktadır. Aynı zamanda da birçok uzmanın fikirlerinden yararlanılmasını ve karar verme sürecinde rol almasını sağlamaktadır. Yöntemin bu özelliklerinden dolayı çalışmada AHS yönteminin kullanıldığı alanlardan birisinin de kuruluş yeri seçimi olabileceğine dikkat çekilmiştir. Önerilen model iki aşamada ele alınmış, ilk aşamada süpermarket kuruluş yeri için şehir veya bölge seçimi, ikinci aşamada ise ilk aşamada seçilen şehir veya bölge içerisinde bir alan seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Choosing of retail store location is one of the most important elements of retail management strategies, and one of the most critical factors which affect the enterprise success. The location of a retail store has an important effect on its sales and profits, and because of this, has a vital importance for the success of the store. A good location sometimes means to compasate the managerial mistakes, on the other hand, a bad location can cause difficulties even to the best qualitified entrepreneurs. Because of this, establishment place should be chosen carefully. With help of some economical and technical factors, the size and the scope of the enterprise should be taken into consideration, and the features of the establishment places should be compared with eachother.In the scope of this thesis, the subject of choosing store location for the supermarkets has been studied, and using Analytical Hierarchy Process (AHP), which is being used increasingly in the recent days, in choosing establishment location of retail store has been explained. AHP, which is one of the multi-criteria desicion making methods, is a method that determines the importance between two elements and quantity of this importance, after it divides the problem into small pieces. It provides opportunity on evaluating quantitative and qualitative factors. Moreover, it ensures to benefit from opinions of several experts and their participations in the desicion making process. Due to these features of the method, it is emphasized in this thesis that one of the scopes of using AHP method can be choosing establisment place. The recommended method has been discussed in two stages. In the first stage, the city or district has been chosen and in the second stage, a zone has been chosen in the city or district which has been chosen previosly.