Dijital tasarım ve üretim araçları ile mimaride malzeme kullanımının dönüşümü
Conversion of material usage in architecture by computer aided design and construction tools
- Tez No: 295928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyayı her alanda büyük ölçekte etkilemiş olan Endüstri Devrimi, geleneksel mimarlık anlayışını değiştirmekle kalmamış, yeni yapım sistemleri, malzeme türleri, bilgisayar teknolojisinin kullanımı ve bilimsel çalışmalar ile mimarın rolü ve mimarlık uygulamalarında kökten değişime neden olmuştur.Yeni teknolojiler, bilimsel gelişmeler ve üretim metodları, yapı malzemelerinin çeşitliliğini hızla artırmıştır. Bu artış, mimarın yapım sürecindeki rolünü etkilerken, malzeme seçim süreçlerini de değiştirmiştir. Geçmişte, insanların yakın çevrelerinden bularak kullandıkları malzemelerden üretilen yapı elemanları, belirli standardizasyonlara sahip katalogların, reklam cümleleri ile dolu broşürlerin, malzeme alanındaki yayınların ve hatta televizyon reklamlarının nesnesi olmuşlardır. Tasarımdan üretime, tüm malzemeleşme sürecini takip eden ve uygulayan mimarın yerini ise içeriği tasarımcı tarafından anlaşılır olmayan bu yayınlardan seçim yaparak ve yerinde uygulamasını dahi çoğu zaman kontrol etmeyen mimar almıştır.Endüstri Devrimi'nin mimarlık alanında getirdiği temel yeniliklerden birisi ise Endüstriyel Yapım Sistemleri'nden bahsedilmeye başlanmasıdır. Yapının bütününün endüstriyel imalat süreçleriyle elde edilmesi, günümüzün en önemli problemlerinden birisi olan çevresel problemlere yanıt verecek, performans tabanlı yapı sistemlerinin uygulanabilmesini sağlayacak potansiyele sahiptir. Bu alanda pek çok kuramsal araştırma ve deneysel çalışma bulunsa da, günümüzde endüstriyel yapım süreçleri, endüstriden elde edilen yapı elemanlarının organizasyonuna dönüşmüş, mimarın yapıyı bütünleşik olarak ele aldığı örnekler sınırlı sayıda kalmıştır.Yapım süreçlerinin karmaşık ve çok aktörlü yapısı, hızlı bir şekilde sürekli gelişen yapı malzemeleri sektörünün ürün çeşitliliğinin sürekli artması, bu alanda seçim yapılabilmesi için çeşitli aktörler arasında bilgi aktarımının da düzenlenmesini gerektirmiştir. Bu amaçla ortaya konan ?veri enformasyon sistemleri?, yapı malzemelerinin seçiminde kullanılan kaynaklara ve bilgisayar destekli tasarım yazılımlarına da temel oluşturmaktadır. Ancak burada sunulan bilgi ve bu bilginin sağladığı standartlarla çalışan kataloglarda ekonomik kaygının daha öncelikli olduğunu ve çoğunun yapı malzemeleri endüstrisinden beslendiğini görmekteyiz.Günümüzde mimarlığı ilgilendiren kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel problemler göz önünde bulundurulursa, tasarlanan yapım sistemi ve kullanılan malzemelerin, performans odaklı olması önemlidir. Deneysel çalışmalardan gördüğümüz kadarıyla, bu tür yapı elemanlarının tasarlanmasında birbirine zıt talepler ve parametrelerin karşılıklı optimizasyonu sağlanmaktadır. Yapı malzemelerinin üretilmesi alanında pek çok strateji ve taktik geliştirilmekte, bunlar genel anlamda bir sonuç ürünü değil sistemi ifade ettiğinden pek çok kaynakta ?malzeme sistemleri? olarak adlandırılmaktadır. Malzeme sistemlerinin oluşturulmasında, bilgisayar destekli tasarım ve üretim yöntemleri kullanılmaktadır. Bu metodolojinin günümüz yapı üretim süreçlerinde etkili olabilmesi için, farklı alanlar gibi görünen yapı enformasyon sistemleri, bilgisayar yazılımları, eklentileri ve malzeme sistemleri konusunda yapılan araştırmalar birbirinden beslenip, etkileşimde bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The industrial revolution has not only changed conventional architecture conception, but has also resulted in the discovery of new construction systems, material types and the use of new computer technologies as well as scientific studies. In turn, the architectural practices and the role of the architect have both radically changed.New technologies, scientific developments and production methods have rapidly increased the variety of construction materials. While this increase affects the role of the architect in the construction process, it has also changed the material selection process. The building elements which had previously been supplied from nearby surroundings, have now become the objects of standardized catalogues, booklets full of advertorial phrases, publications and even TV commercials. The architect, who previously controlled the material process from design to production and application, has now been replaced by an architect who chooses material from these publications and is seldom in charge of the application process.The main improvement concerning architecture within the industrial revolution has been the development of industrial construction systems. The making of an entire building with the industrial production process has the potential to reflect the present environmental problems through the help of performance based building systems. Although there has been a vast amount of theoretical and experimental research in this field, currently, the industrial making process has become the organization of the industrial building elements. The building samples which the architect handles as integrated, have therefore become limited.The complexity and the multi-field structure of the production process, the everlasting development of the building material sector and the increasing variations of products, have required the implementation of regulations with regards to information transfer among the actors in this field to choose the material. "Data information systems? which were developed for this purpose, have become the basis of the programs for material selection sources and computer aided design software. However, we see that economical concerns have taken priority. The use of catalogues containing standardized information regarding materials has become extremely influential in expanding the building material sector.Present day architects must bear in mind that architecture should respond to cultural, social, financial and environmental problems. It is imperative that the material used and the designed systems are both performance focused. As we are able to see from experimental works, the design of these kinds of building elements clearly displays how the optimization of counter demands and parameters have been provided for. Many strategies and tactics are being developed in the field of production of building elements. These are generally not outcome products, titled instead as ?material system? due to its representative property of the system. Computer aided design and production methods are used for material system development.In order for this methodology to be effective in the contemporary building production process, research of building information systems, computer software, accessories and material systems- as they appear in different fields - must interact with and balance one another.