Güneş enerji sistemlerinde ultrasoni kaynak ve işlem parametrelerinin dikiş kalitesine etkileri
Ultrasonic welding aplications for solar energy system and effect of welding wariables to seam quality
- Tez No: 295927
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde enerji kullanım ihtiyacındaki artış ve aynı paralelde ekolojik dengenin korunması hususu, araştırma- geliştirme çalışmalarını yenilenebilir enerji kaynakları üzerine odaklamış bulunmaktadır.Bu çalışmanın kapsam alanı, yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir paya sahip olan Güneş Enerji Sistemleri esas alınarak hazırlanmış, yeni kuşak kaynak yöntemleri olarak adlandırdığımız katı hal kaynak yöntemlerinden özellikle çok ince malzemelere rahatlıkla uygulanabilen Ultrasonik Kaynağın uygulama prensipleri, parametreleri ve birleştirme kalitesine etkisi incelenmiştir.Çalışmada ayrıca güneş enerji sistemlerinin, imalat ve çalışma esaslarına da değinilmiş olup seçilen bakır soğurucu yüzey- bakır boru birleştirmelerinde özellikle frekans, genlik, hız ve basınç parametrelerinin etkileri deneysel olarak incelenip sonuçlar irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy consumption lets people focus on research and development of renewable energy resources in order to protect the ecological balance.This paper?s coverage will be based on Sun-Powered Energy Systems which is one of the most important renewable energy resources. It will have an effect on Sun-Powered Energy Systems - implementation of Ultrasonic welding , which can be conveniently applied on very thin materials (what we call new generation welding systems), parameters, and joint quality.This study will also touch upon manufacturing and rules & procedures of Sun-Powered Energy Systems. The effects of frequency/amplitude- acceleration, and pressure parameters on selected copper cooling surface-copper pipe joints will be empirically explored and examined.