Masa Dağı ve Kızıldağ (Muğla) florası
Flora of Masa Mountain and Kızıldağ (Muğla)
- Tez No: 295956
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, Masa Dağı ve Kızıldağ (Muğla) florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanımız Davis'in kareleme sistemine göre C2 karesindedir.Bu araştırmada, Nisan 2009-Nisan 2011 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan 1015 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 75 familya, 278 cins, 445 tür, 6 alttür ve 3 varyete tespit edilmiştir. Çalışma alanında 454 takson tespit edilmiştir. Endemik bitkilerin sayısı 40 (% 8.81)'tır. 454 taksondan 20'si C2 karesi için yeni kayıttır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları şu şekildedir: Akdeniz elementleri 188 (% 41.41), İran-Turan elementleri 19 (% 4.19) ve Avrupa-Sibirya elementleri 11 (% 2.42). Geniş yayılışlı ve yayılış alanları belli olmayan taksonların sayısı 236 (% 51.98).
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out determine Flora of Masa Dağı and Kızıldağ (Muğla). Research area is located on C2 square acording to Davis?s grid system.In this study, during the period April 2009- April 2011, by evaluating the collected 1015 plant specimens, 75 families, 278 genera, 445 species, 6 subspecies and 3 variety were identified. In study area 454 taxa were determined. The number of endemic plants is 40 (8.81 %). Twenty of the 454 taxa are new records for the C2 square. The distribution rates of the specimens into phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 188 (41.41 %), Irano-Turanian elements 19 (4.19 %), Euro-Siberian elements 11 (2,42 %), Unknown or cosmopolits 236 (51.98 %).