Türkiye'nin AB üyeliğinin oylama gücü dağılımına etkisi
The impact of Turkey?s EU membership on voting power distribution
  1. Tez No: 296002
  2. Yazar: HATİCE BURCU ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YENİAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Genişleme, Avrupa Birliği için en önemli konulardan biridir. Bu konuyu önemli hale getiren durum, aday ülkelerin Avrupa Birliği üyeliğinin oylama gücü dağılımına etkisidir. Genişlemelerle birlikte Avrupa Birliği karar alma süreçleri birçok kez düzenlenmiştir. Avrupa Birliği oylama sistemine son düzenleme ise Lizbon Antlaşması ile getirilmiştir.Bu çalışmada, Türkiye' nin AB üyeliğinin oylama gücü dağılımına etkisi Lizbon Antlaşması ile getirilen oylama kuralları ve Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi düzeyinde alınan kararlar dikkate alınarak incelenmiştir. Oylama gücü dağılımında, ülkelerin oylamalarda bağımsız hareket etme ve koalisyon oluşturma durumları dikkate alınmıştır. Oylama gücü ölçümlerinde Banzhaf güç indeksi kullanılmıştır.Çalışma kapsamında Avrupa Birliği tarihi, genişleme süreci, kurumsal yapısı, karar alma mekanizmaları, oylama teorisi ve oylama gücü yaklaşımı üzerinde durulmuştur.Oylama gücü analizleri sonucunda, Türkiye' nin üyeliği ülkelerin oylamalarda birbirlerinden bağımsız hareket ettikleri durumda nüfusu az olan ülkelerin lehine, nüfusu fazla olan ülkelerin aleyhine olmuştur. Önerinin Avrupa Komisyonu ya da Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi' nden gelmemesi durumunda ise Türkiye' nin üyeliği ile tüm Avrupa Birliği ülkeleri güç kaybı yaşamışlardır. Ayrıca, Türkiye' nin AB üyeliğinin oylama gücü dağılımı üzerindeki etkisi iki ve dört koalisyonlu yapı için incelenmiştir. Türkiye' nin Avrupa Birliği üyeliği dört koalisyonlu yapıda oylama gücü dağılımını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Enlargement is one of the most important issue for European Union. The situation that makes this issue important is the influence of membership of the candidate states on the voting power distribution. With the enlargements, European Union decision-making processes were regulated several times. The last regulation to the European Union voting system were brought by the Treaty of Lisbon.In this study, the impact of membership of Turkey on voting power distribution is evaluated according to the acts adopted by Council of the European Union and voting system brought by the Treaty of Lisbon. In the analysis, voting power distribution of the countries? is taken into consideration in the case of voting independent from each other and voting together. Banzhaf power index is used for power measurement.In the scope of the study, European Union history, enlargement process, institutional structure, decision-making processes, voting theory and voting power approach are explained.Based on the results of the voting power analysis, in the case of countries? voting independent from each other populous countries loss power and others gain power with the accession of Turkey. When the Council does not act on a proposal from the Commision or the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, all member countries loss power. Voting power distribution is evaluated for two and four coalitions and voting power distribution is affected by the membership of Turkey for four colitional structures.