Kablolu haberleşme kanallarının çok girdili çok çıktılı olarak modellenmesi
Multiple input multiple output modelling of wireline communication channels
  1. Tez No: 296003
  2. Yazar: ÇELEBİ DOĞUTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kablo demetleri birçok kablolu haberleşme sisteminde iletişim kanalı olarak kullanılmaktadır. Örneğin, sayısal abone hattı (DSL) hizmeti bükülü tel çiftlerinin oluşturduğu kablo demetleri üzerinden yapılmaktadır. Kullanıcıların bilgiye hızlı bir şekilde ulaşma istekleri arttıkça, DSL ağları yayılmaktadır. Sistemin veri hızını çoğunlukla kablo demetlerinin kanal karakteristiği belirler.Bu çalışmada, çok girdili çok çıktılı modellenen kablo demetleri analiz edilmektedir. Çok girdili çok çıktılı kanal modeli çok telli iletim hatları kuramına dayanmakta ve elektromanyetik kuramdan ya da ölçülmüş verilerden elde edilen parametreleri kullanmaktadır. Bu model, frekansa bağlı kanal matrisini ya da kanal aktarım işlevini, kablo türü, kablonun geometrik modeli ve kaynak-yük konfigürasyonunun işlevi olarak türetmektedir.Benzetim ve kuramsal analizler kaynak-yük konfigürasyonunun sistemin kapasitesi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir. İyi seçilmiş kaynak-yük konfigürasyonu çok telli iletim hatlarında kapasiteyi ortak mod kanal modelinde yaklaşık 25%, ayrık mod kanal modelinde yaklaşık 75% artırmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı kablo demetleri için uygun kaynak-yük konfigürasyonunu belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Cable binders are used as communication channel for many wireline communication systems. For example, digital subscriber line (DSL) services are carried over cable binders consisting of twisted pairs. As customer demand for higher data rates grows, DSL networks are gaining a wider coverage. Channel characteristics of cable binders is the primary element which determines data rate of the system.In this study, we analyse cable binders which are modelled as multiple input multiple output (MIMO). MIMO channel model is based on multiconductor transmission line theory and uses parameters that can be obtained from electromagnetic theory or existing measured data. The model generates a frequency dependent (channel matrix) or transfer function of cable binders as a function of cable type, geometric modelling of cable and source-load configuration.Both simulation and theoretical analysis show that source-load configurations have a big effect on data rate of the system. Well-chosen soure-load configurations increases capacity of multicondutor transmission line approximately 25% in common mode channel modelling, approximately 75% in differential mode channel modelling. The principal aim of this study is to determine the suitable source-load configuration.