TRISO kaplanmış parçacıkların termal ve mekanik analizi için sonlu elemanlar metodu ile kod geliştirilmesi
Code development with finite element method for thermal and mechanical analysis of TRISO coated particles
- Tez No: 296004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YILDIRIM, PROF. DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada TRISO kaplanmış yakıt parçacıklarının termal ve mekanik performans özelliklerini incelemek üzere bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım kaplanmış parçacıkların radyasyon altındaki ısıl ve mekanik davranışını belirleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) yürütücülüğündeki, yedi ülkenin katılımı ile gerçekleşen Eşgüdümlü Araştırma Projesi 6'nın (CRP-6) bir sonucu olarak çeşitli karşılaştırmalı değerlendirme örnekleri ortaya atılmıştır. Bu örnekler deneylerden gelen çeşitli basit ve karmaşık simülasyonları içermektedir. IAEA'nın CRP-6 çalışmasından çıkan bu örnek durumların sonuçları geliştirilmiş olan yazılımın doğrulanmasında kullanılmıştır.Bu tez karşılaştırmalı değerlendirme örnek durumları için geliştirilmiş olan yazılımın sonuçlarını göstermektedir. Bulunan sonuçlar diğer katılımcı ülkelerin sonuçları ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study a code has been developed to study the performance characteristics of coated fuel particles. The code is designed to assess the mechanical and thermal conditions of coated particles under irradiation.As part of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Coordinated Research Project 6 (CRP-6) conducted in seven countries, several benchmark cases were developed. These benchmarks include simple analytic studies and more complex simulations of TRISO particles from experiments. Results of CRP-6 study of the IAEA are used as a verification of the developed code.This thesis reports the developed code's results from these benchmarks. The results acquired by the developed code is consistent with the findings of other participant countries.