Teknoloji-zengin eğitsel bir yenilik olarak quest atlantıs'in örgün eğitime entegrasyonu: Fen ve teknoloji dersi örneği
Integration of quest atlantis as a technology-rich educational innovation to formal education: A science course case
- Tez No: 296005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada teknoloji-zengin eğitsel bir yenilik olarak Quest Atlantis'in ilköğretim 7. sınıf Fen ve Teknoloji dersine entegrasyonu sürecinde çeşitli hususlar derinlemesine incelenmiştir.Çalışma Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmış olup 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 23 kişi katılımcı olarak yer almıştır. On bir hafta süren uygulamada ilköğretim okulundaki Fen ve Teknoloji öğretmeni uygulamayı yönlendiren bir rehber öğretmen olarak uygulama ortamında bulunmuştur. Veri toplama sürecinde nitel veri toplama yöntemlerinden gözlem ve görüşme kullanılmış olup 19 adet gözlem raporunda toplam 86 sayfalık kayıt tutulmuş ve 24 adet görüşmeden toplam 120 sayfalık transkript üretilmiştir. Katılımcıların oyun oynama alışkanlıklarını, demografik bilgilerini ve yenilik ile ilgili düşüncelerini belirlemek amacıyla üç farklı anket kullanılmıştır. Katılımcıların sanal ortamdaki etkinlikleri de veri kaynakları arasındadır. Gözlem ve görüşme verileri iki araştırmacı tarafından eş-zamanlı olarak içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Anketlerden elde edilen veriler de frekans ve yüzde değerleri hesaplanarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda entegrasyon sürecinde sınıf ortamının çok karmaşık olduğu ve öğrencilerin çok fazla yardım istedikleri bulunmuştur. Bu durum öğretmenin iş yükünü arttırmakta ve rolünü rehberliğe kaydırmaktadır. Uygulama sürecinde zamanın kısıtlı olmasından, teknolojik altyapıdan, yeniliğin arayüzünün İngilizce olmasından ve katılımcıların bir takım davranış ve tutumlarından kaynaklı sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunlara daha çok gerçek-zamanlı çözümler üretildiği saptanmıştır. Bu tür yeniliklerin kullanımı sırasında ders öğretmeninin teknik desteğe ve rehberlik konusunda desteğe ihtiyacı olduğu araştırma sonuçları arasındadır. Yenilik ile geçirilen öğrenme sürecinin katılımcıların hoşuna gittiği ve yeniliğin onların motivasyonlarını arttırdığı ancak ortaya çıkan sorunların motivasyonlarını düşürdüğü bulunmuştur. Teknoloji-zengin eğitsel yeniliklerin örgün eğitime entegrasyonu sürecinde teknolojik altyapı uygunluğu, plan-hazırlık, öğretmen eğitimi, oryantasyon, öğretmenin iş yükünün artması, teknik destek ve rehberlik konusunda destek gibi unsurların göz önünde bulundurulması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, several issues are deeply examined in the integration process of Quest Atlantis as a technology-rich educational innovation into a 7th grade Science Course.The research was conducted in an elementary school in Elmadağ, Ankara. The research method of the study was qualitative case study. The research was conducted with a user group consisting of 23 participants from 7th grade students in school. The implementation took eleven weeks and the science teacher in the school participated as a guide teacher leading the implementation in the implementation environment. Qualitative data were gathered via observations and interviews. An 86-page document was produced as an output of 19 observations and a 120-page transcript was produced as an output of 24 interviews. Three further surveys were used to identify participants? game playing habits, their demographic data, and their opinions related to the usage of a technology-rich educational innovation. The data gathered from technology-rich educational innovation are among the data sources. The observation and interview data were analyzed simultaneously by two researchers through content analysis method. Survey results were analyzed with frequency and percent statistics.Research results revealed that the classroom environment was too chaotic during the integration process and participants asked for too much guidance. The use of a technology-rich educational innovation in education increased teacher?s workload in the class and shifted teacher?s educator role to a guide. Problems emerged during the implementation process as a result of limited time, technological infrastructure, interface of the innovation that is in English, and participants? behaviours and attitudes. It was determined that teachers found just-in-time solutions for these problems. During the implementation of a technology-rich educational innovation teacher needed technical and pedagogical support. Participants enjoyed learning with the innovation and their motivation increased but participants? motivation decreased because of the implementation problems. Finally, it was found that factors like technological infrastructure, schedule-preparation, teacher training, orientation, an increase in teacher?s workload, and technical and pedagogical support must be considered during integration process of a technology-rich educational innovation to formal education.