Load forecast methods for distribution planning and results of applications in western zone of İstanbul
Dağıtım planlamasında yük tahmin metodları ve İstanbul'un batı yakasında uygulama sonuçları
  1. Tez No: 29605
  2. Yazar: MUSTAFA TAYYAR EGELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Elektrik güç sisteminin temel amacı, talebi güvenilir bir şekilde karşılamaktır. Güvenilirlikten anlaşılan sürekliliğin sağlanmasıdır. Bu nedenle oluşabilecek enerji ve yük talepleri önceden tahmin edilebilmelidir. Dağıtım planlaması için yapılan bir yük tahmini, yük artışının miktarı kadar yerini de göstermelidir. Bu çalışmada, dünyada dağıtım planlamasında en çok kullanılan yük tahmin metotları sunulmaktadır. Bu metotların uygulanması için gerekli olan verilerin mevcudiyeti tartışılmış ve İstanbul'un dağıtım sistemine uygunluğu ve uygulanabilirliği sunulmuştur. En uygun bulunan iki metot uygulanmış ve yük tahmin sonuçları verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yük Tahmini, İşletme Bölgesi Alanı, Mesken, Ticari, Küçük Sanayi, Büyük Sanayi Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.02.04 iv
Özet (Çeviri)
The objective of a power system is to supply the demand in a reliable manner. The continuity of supply should be maintained. Therefore, the power and energy demands, that might occur, have to be forecasted before. A load forecast for distribution planning must predict the locations of future load growth, as well as the amount of load growth. In this study, the most famous load forecast methods that are used in the world for distribution planning are presented. The availability of the data resources of these methods is discussed and their applicability and appropriateness to Istanbul's distribution system is presented. The applicable two methods are applied and results of the forecasts are given. Keywords Load Forecast, Management Directorate Area, Residential, Commercial, Small Industrial, Large Industrial. Science Code : 608.02.04 m