Kira bedelinin ödenmesi ve kiralayanın hapis hakkı
The payment of rental charge and lessor's lien
  1. Tez No: 296060
  2. Yazar: EMEL KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kira Bedelinin Ödenmesi ve Kiralayanın Hapis Hakkı konulu yüksek lisans tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde adi kira sözleşmesi ile neyin kastedildiğinin anlaşılması için, adi kira sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, unsurları, kiralayanın ve kiracının hak ve borçları ile kira sözleşmesinin sona erme nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Borçlar Kanunu'na göre kira bedeli, kira bedelinin niteliği, kapsamı ve ödenme biçimi Yargıtay kararları ışığında açıklanmış, üçüncü bölümde ise kira bedelinin ödenmemesi halinde kiralayanın başvurabileceği bir yol olan hapis hakkı, hapis hakkının niteliği ve kapsamı, kiralayanın hapis hakkını kullanabilme koşulları ve biçimi üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda seksen iki yıl sonra tekrar kaleme alınan ve 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Türk Borçlar Kanunu'nun, inceleme konumuzu ilgilendiren maddeleri ve Türk Borçlar Kanunu ile yapılan değişiklikler ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The MA thesis on Lessee?s Paying for Rental Charges and Lessor?s Lien is composed of three main sections. On the first section, to be understood what is intended with ordinary lease agreement it is tried to be explained the definition of ordinary lease agreement, its legal quality and elements, lessor?s and lessee?s rights and debts and also the reasons of lease expiration. On the second section, according to Code of Obligations rental charges, the quality of rental charges, its scope and pattern of payment are explained in the light of Supreme Court of Appeals arbitraments. On the third section, it is emphasized on lien which is a way lessor can appeal in the case of rental charges being not paid, quality of lien and its scope, lessor?s requirements and way of exercising lien. Handling the related articles of Turkish Code of Obligations that is redrafted after eighty two years and will come into force on July 1, 2012 and the amendments have been made with Turkish Code of Obligations, it is tried to be assessed Turkish Code of Obligations that will come into force with Code of Obligation.