Gelişmiş ve gelişmekte olan menkul kıymet pazarlarında, zayıf formda pazar etkinliği ve dönemsel anomaliler üzerine ampirik uygulama
An amprical analysis on week form efficiency and seasonal anomalies in developed and developing stock markets
- Tez No: 296061
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Etkin Pazar Hipotezi menkul kıymet pazarlarında oluşan fiyatların tahmin edilemeyeceğini ve menkul kıymetler hakkındaki bilgileri kullanarak pazar getirisinin üzerinde ilave kazanç elde edilemeyeceğini iddia etmektedir. Bu konuda gerçekleştirilen araştırmalardan bir kısmında Etkin Pazar Hipotezi'ni destekleyen bulgular elde edilirken, bir kısmında ise mevcut hipotezin varsayımları ile çelişen bulgular tespit edilmiştir. Literatürde Etkin Pazar Hipotezi'nin varsayımları ile bağdaşmayan bu bulguları adlandırmak için, normalden sapma anlamına gelen ?anomali? terimi kullanılmıştır.Araştırmanın ilk aşamasında, 01/01/2000 ? 01/01/2011 tarih aralığı için, on üç adet gelişmiş ve on üç adet gelişmekte olan menkul kıymet pazar endeksinin günlük kapanış değerleri kullanılarak, bu pazarlardaki zayıf formda etkinlik, parametrik olan ve parametrik olmayan testler vasıtasıyla araştırılmıştır.Araştırmanın ikinci aşamasında ise, araştırmaya konu olan pazarlarda dönemsel (zamana bağlı) anomalilerden haftanın günü ve yılın ayı anomalilerinin mevcudiyeti, parametrik olan testler ve Stokastik Üstünlük testleri vasıtasıyla araştırılmıştır.Araştırma bulgularına göre; araştırma kapsamına alınan pazarlardan bir kısmının zayıf formda etkin pazarlar olduğu, haftanın günü ve yılın ayı anomalilerinin bazı pazarlarda mevcudiyetini koruduğu, bununla birlikte araştırma esnasında kullanılan yöntemler değiştirildiğinde, sonuçlarda çok büyük bir değişme olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypotesis claims that the prices which emerge in the market can not be estimated and returns higher than the market returns can not be obtained by using the information about the stocks. But; the researchers who have been examining the factors that affect the prices of the financial assets, obtained the results that contradict with Efficient Market Hypotesis and they named these contradictions observed in stock exchange ; as `anomaly?.In the first step of the study, Week Form Market Efficiency is tested via the parametric and nonparametric tests by using daily closing prices of the 13 developed and 13 developing stock markets for the 01/01/2000 ? 01/01/2011 time period.In the second step of the study, the existence of the Day of the Week and Month of the Year anamolies are tested by using the parametric and nonparametric tests.According to the findings; it is found that some of the developed and developing markets that are involved in the research are the week form efficient markets. Parallel to this; among the seasonal anomalies the existencies of which are proved by the studies in the literature; it is found that the day of the week and month of the year anomalies still keep their existence in some of the developed and developing markets, however; when the methods used are changed, it is observed that there is not a very big difference in the results.