Bölgesel devlet ve özerklik kavramları bağlamında Gürcistan ve Acara Özerk Cumhuriyeti
Georgia and the Autonomous Republic of Adjara in the context of the regional state and autonomy concepts
  1. Tez No: 296122
  2. Yazar: SELİM DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Devlet şekilleri, egemenliğin yapısı bakımından tek yapılı (üniter) ve karma yapılı (bileşik) şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Tek yapılı devlet modeli birkaç farklı biçimi içermektedir. Bu farklı biçimlerden birini bölgesel devlet modeli oluşturmaktadır. Bölgesel devlet modeli hem devletin birliğine ve bölünmezliğine dayanmakta hem de bölgeleri için özerklik hakkını tanımaktadır. Dolayısıyla, bölgesel devlet bölgesel siyasal özerklik kavramıyla yakından ilgilidir. Gürcistan, bölgesel devlet olarak adlandırılabilir, çünkü içinde Acara Özerk Cumhuriyeti gibi siyasal özerkliğe sahip bölgeleri bulunmaktadır. Ancak, Gürcistan'ın bölgesel devlet niteliği ile ilgili literatürde yeterince bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın araştırma problemi Gürcistan'ın bölgesel devlet olup olmadığı ile Acara Özerk Cumhuriyeti'nin siyasal özerkliğin bir örneği olup olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
In terms of structure of sovereignty, state forms are divided into two models, as the unitary and composite states. The unitary state model contains several different forms. One of them is regional state model. The regional state model is based on the unity and indivisibility of state, and recognizes the right of autonomy to its regions. Consequently, the regional state is closely related to the concept of the regional political autonomy. Georgia can be classified as a regional state. Because Georgia has regions with political autonomy, such as the Autonomous Republic of Adjara. However, there is not enough information in related literature about the feature of Georgia?s regional state. Research problems of this study are whether Georgia is a regional state, and whether the Autonomous Republic of Adjara is an example of political autonomy.